Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Šéf rozvědky Mlejnek se po kritice rozhodl skončit. Rezignuje po 54 dnech ve funkci

Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek na poradě vedoucích zastupitelských úřadů ČR v zahraničí (22. srpna 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

Původní zpráva
Jak zjistil web Lidovky.cz, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek rezignuje na klíčový post v tajné službě. Potvrdil to na dotaz redakce, zda to je pravda. „Ano je,“ napsal dnes webu Lidovky.cz Mlejnek, aniž uvedl další podrobnosti.
  7:44

Šéf ÚZSI, kterého si do funkce počátkem července přivedl ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan (STAN), čelil v posledních týdnech kritice za své kontakty s vazebně stíhaným Michalem Redlem, jenž je ústřední postavou kauzy Dozimetr spojené s tunelováním pražského dopravního podniku. Mlejnek kontakty s Redlem přiznal, ale uvedl, že se týkaly období, kdy působil v byznysu.

Z bezpečnostní komunity zaznělo i neoficiální zdůvodnění. „Na tuty se rozhodl odejít. Nemá to po své kariéře zapotřebí,“ upozornil Lidovky.cz důvěryhodný zdroj, který je obeznámený s děním. Mlejnek, původním povoláním profesionální voják, prošel elitní jednotkou výsadkářů i nasazením v zahraničích operacích. Pracoval ve Vojenském zpravodajství a po odchodu z tajné služby se stal manažerem společnosti Techniserv. Byl také viceprezidentem Asociace technických bezpečnostních služeb při Hospodářské komoře.

ZVĚŘINA: Rozvědčík Mlejnek je certifikátem Rakušanovy nekompetence

V rozhovoru pro Lidovky.cz Mlejnka pozitivně hodnotil i exnáčelník generálního štábu Aleš Opata. „Vždy to byl dobrý voják. Měl schopnost se učit. Vždy jednal fér a držel slovo. Měl také silnou vazbu na naše veterány z druhé světové války v kategorii výsadkářů,“ uvedl Opata.

Minulý týden Mlejnek setkání s Redlem vysvětloval poslancům výboru pro bezpečnost. I přes odpor opozičních poslanců ho výbor svým usnesením podpořil. V neděli se ale proti setrvání Mlejnka v čele postavili koaliční Piráti.

„Mělo by dojít ke změně na postu ředitele příslušné tajné služby. Měl by být vybrán někdo, kdo má neprůstřelný profil, nescházel se s panem Redlem a je to člověk, za kterého se můžou všichni postavit,“ uvedl předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

Rusa bych nepodceňoval, ze svých chyb se učí a má nepřeberné zásoby munice, varuje Aleš Opata

V bezpečnostní komunitě se již spekuluje o Mlejnkově nástupci. „Hledá se náhrada. Lidi od Rakušana už poptávají někoho nového,“ řekl serveru Lidovky.cz pod podmínkou anonymity bývalý vysoce postavený důstojník zpravodajské služby.

Střídání ve vedení civilní rozvědky přichází v období mimořádně nejisté bezpečnostní situace v důsledku ruské invaze na Ukrajině.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!