Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konvička se ukázal jako magor, zhodnotil Zeman ‚show‘ na Staroměstském náměstí

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci k reorganizaci policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci k reorganizaci policie. | foto: ČTK

PRAHA Prezident Miloš Zeman se vymezil proti extremistovi Martinu Konvičkovi. Podle něj se Konvička „ukázal jako magor“. S částečnou kritikou islámu ale Zeman souhlasí. Prezident tak komentoval fingovaný útok islamistů na Staroměstském náměstí, který má na svědomí skupina kolem Konvičky.

Dále Zeman pro radio Frekvence 1 popsal detaily svého rozhovoru s německou kancléřkou Angelou Merkelovou při její čtvrteční návštěvě v Praze. A vyjádřil se opět i na adresu možného prezidentského kandidáta Michala Horáčka.

Zeman řekl, že ho akce konvičkovců ani nepobavila, ani nerozčílila. „Pan Konvička se podle mě ukázal jako magor. S částečnou kritikou islámu ale souhlasím,“ podotkl prezident, který akci považuje stejně jako dávný čin skupiny Ztohoven, jež do vysílání ČT propašovala atomový výbuch, za šíření poplašné zprávy.

„Hosty také neposíláte na oběd k sousedům“

Zeman v rozhlasovém pořadu blíže popsal čtvrteční setkání s kancléřkou Merkelovou na Pražském hradě. „Jako jednu z prvních vět jsem jí řekl, že když si pozvete hosta k sobě domů, neposíláte ho na oběd k sousedovi,“ řekl Zeman. Prezident tak narážel na téma kvót na přerozdělování uprchlíků. Podle Zemana se Merkelová jen pousmála a začala mu vysvětlovat nutnost vyrovnat uprchlickou vlnu.

S kancléřkou pak Zeman probíral, jak zavřít hranice Unie, co dělat v Řecku a co v Itálii a jak utěsnit hranici v Makedonii a Bulharsku. Podle Zemana by byla nuda, kdyby se s kancléřkou ve všech závěrech shodoval. Merkelová to prý akceptovala. „Kvóty byly naprostý nesmysl. Každý někdy může udělat chybu, ale ta chyba se má přiznat,“ řekl.

Zeman také řekl, že kdyby se s Merkelovou ve všem shodli, byla by to nuda. Dodal také, že zastává stanovisko, aby v Česku nebyl přijat ani jeden uprchlík do konce roku. Ve stejném duchu mluvil v neděli i ministr vnitra Milan Chovanec - více ZDE.

„Horáčka mi stále nikdo nepředstavil“

Zeman v rozhovoru taktéž zmínil, že stále nebyl poučen o tom, kdo je to Michal Horáček. Reagoval tak na své starší vyjádření, kdy tvrdil, že Horáčka nezná. „Svět populární hudby není mým světem,“ podotkl Zeman. „To, že mám rád skupiny ABBA a Beatles neznamená, že se v hudbě nijak zvlášť orientuji. Navíc já oceňuji hlavně melodii a pan Horáček je textař,“ držel se Zeman zarytě poněkud dětinských argumentů.

Na výzvu, aby si některé texty poslechl, reagoval Zeman slovy: „Já si tedy jednu desku poslechnu, ale je to pro mě ztráta času.“

O případné prezidentské kandidatuře Zeman řekl, že rozhodnutí padne v březnu. „I kdybych se rozhodl kandidovat, tak žádnou kampaň dělat nebudu. Voliči mě posoudí podle mé práce,“ prohlásil Zeman.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...