Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -4 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konvičkova hra na IS? Magistrát nepochybil, možná měl zasáhnout dříve, připouští vnitro

Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Konvička a jeho přívrženci vyděsili lidi na Staroměstském náměstí. Do... | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo vnitra dalo pražskému magistrátu ohledně Konvičkovy akce na Staroměstském náměstí za pravdu. Důvody k zákazu nebyly, ohlášení ale mělo vzbudit pozornost úřadu. „Je otázkou, jestli nemohl správní orgán reagovat na nastalou situaci rychleji,“ stojí ve stanovisku, jež má server Lidovky.cz k dispozici.

Extremista Martin Konvička přijel 21. srpna, v den oslav výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, do centra Prahy převlečený na džihádistu. Jeho kumpáni pálili do vzduchu z atrap samopalů a mávali vlajkou Islámského státu. A zatímco se on a jeho příznivci bavili, řada lidí, převážně cizinců, v centru Prahy prožívala chvíle intenzivní hrůzy. Domnívali se, že jsou přítomni teroristickému útoku.

Kontroverzní akce, uznává vnitro

Postup pražského magistrátu, který čelil kvůli „povolení“ Konvičkovy akce velké kritice, řešilo ministerstvo vnitra. K čemu došlo? Magistrát nepochybil, otázkou prý ale zůstává, jestli neměl Konvičku akci rozpustit rychleji, zjistil server Lidovky.cz.

„Správní orgán (pražský magistrát - pozn. red.) reagoval správně a v souladu s judikaturou Nejvyššího správního soudu, nabádající k tolerování byť kontroverzních akcí,“ uvádí ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality David Chovanec. Pětistránkové stanovisko resortu vnitra má redakce k dispozici.

„Je otázkou, jestli nemohl správní orgán reagovat na nastalou situaci rychleji a shromáždění ukončit již v prvních chvílích celého ‚představení‘, kdy mohl předvídat, jaké dopady může, vzhledem k místu a času shromáždění, tato ‚produkce‘ vyvolat,“ doplnil Chovanec.

Pokud by magistrát akci nepovolil, mohl by se tak podle resortu vnitra vystavit opačné kritice, tedy že nezákonně zakázal shromáždění, aniž by k tomu měl dostatečné důvody. Svolavatel akce by se pak prý mohl domáhat odškodnění za nesprávný úřední postup.

„Nad rámec stanoviska považujeme za důležité upozornit na skutečnost, že od 1. listopadu 2016 bude mít správní orgán možnost stanovit omezující podmínky konání shromáždění, na jejichž základě bude možné obdobným událostem lépe předcházet,“ zmiňuje Chovanec s odkazem na zvukové efekty či pravidla pro využití zbraní.

Imitace násilí? Měla vzbudit pozornost úředníků

V případě Konvičkovy akce podrobnější informace v oznámení ale měly vzbuzovat pozornost či dokonce znepokojení. Ředitel odboru tím v textu naráží na to, že herci během „divadelního představení“, jak byla akce v dokumentu pojmenována, měli být „drobně maskovaní“. Jak a čím, už ale nebylo upřesněno. Pochybnosti mělo mimo jiné vzbudit i používání expanzních zbraní se zvukovým efektem, airsoftové zbraně či imitace násilí.

Panika vypukla po začátku střelby a po vjezdu „džihádistů“ s vlajko Islámskou...
Představení na Staroměstském náměstí v neděli odpoledne vyděsilo mnoho lidí,...

Přesto ministerstvo trvá na tom, že magistrát nepochybil. Důvod k preventivnímu zákazu akce podle něj nebyl. I v případě, kdy by prý divadelní výstup bylo možné považovat za „neobvyklý, hloupý, manipulativní, trapný a podobně“, nelze z práva na ochranu svobody vyčlenit takové projevy, které „zraňují, šokují nebo znepokojují“. V tomto sdělení se vnitro odkazuje na judikaturu Nejvyššího správního soudu z roku 2012.

Krnáčová kvůli akci z poloviny srpna nicméně požaduje trest pro úředníka, který konání akce umožnil. Zda a kdy bude potrestán, chce magistrát sdělit podle mluvčího Víta Hofmana v příštím týdnu.

Rušno je však i kolem další Konvičkově akci. Ta je plánovaná na 11. září před velvyslanectvím Saúdské Arábie v Bubenči. Primátorka Krnáčová chce na demonstraci Iniciativy Martina Konvičky dohlédnout. „Já se chci určitě na tu akci osobně podívat a dohlédnout na to, aby se neopakoval scénář ze Staroměstského náměstí,“ uvedla.

Oznámení akce je podle ní formulováno tak, že ji nelze zakázat. Ministerstvo zahraničí už ale vyjádřilo obavy, které připomnělo odpovědnost státu za bezpečnost diplomatických zastoupení jiných států.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

Kardiochirurg Jan Pirk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Kardiochirurg Jan Pirk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

Kardiochirurg Jan Pirk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...