Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kopicová zrušila místa tří náměstků. Ve hře mohou být státní maturity

Vzdělávání

  16:53aktualizováno  20:15
PRAHA - Ministryně školství Miroslava Kopicová zrušila místa tří náměstků. Po nástupu do úřadu přitom v rozhovoru pro LN prohlásila, že personální změny nechystá. Důvodem změn je "zeštíhlování" ministerstva, řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Kateřina Böhmová.

Miroslava Kopicová foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

O post náměstka tak přišli Klára Laurenčíková (SZ), která měla na starosti sociální problematiku a vedla Skupinu 6, Jindřich Kitzberger (nestr.), pod kterého spadalo všeobecné a odborné vzdělávání, a Jana Matesová (nestr.), expertka světové banky, kterou si sama Kopicová na ministerstvo v září přivedla a kde působila jako náměstkyně pro reformu.

Laurenčíková a Kitzberger končí hned, Matesová během dubna. Skupiny Laurenčíkové a Matesové budou úplně zrušeny. Ministryně školství tak bude mít místo šesti náměstků a náměstkyň jen čtyři.

Kitzbergerovi Kopicová nabídla místo poradce ve svém kabinetu, Laurenčíková bude mít na starosti problematiku vzdělávání dětí ze sociálně znevýhodňujícího prostředí, prevence patologických jevů, speciálního vzdělávání a ústavní výchovy. Stane se tak vrchní ředitelkou sekce, která bude součástí skupiny pro všeobecné vzdělávání a nebude už tvořit samostatnou skupinu jako dosud.

"V souvislosti s rozpočtovými škrty je celá veřejná správa nucena k razantním úsporným opatřením. Zrušením samostatné skupiny ministerstvo významně ušetří," vysvětlila ministryně Kopicová.

Špirhanzl jako pojistka?
Povýšení se dočkal Petr Špirhanzl (ČSSD), který byl dosud ředitelem odboru organizačně správných činností. Nyní bude jmenován náměstkem regionálního školství a převezme tak Kitzbergerovu agendu. Jako náměstek působil u Kopicové na ministerstvu školství už v Topolánkově první vládě v roce 2006.

Neoficiálně se mluví o tom, že Špirhanzla Kopicová jmenovala náměstkem výměnou za to, že ČSSD už nebude mít ke státním maturitám výhrady.

O tom, že Kopicová některé náměstky, které podědila po svém předchůdci Ondřeji Liškovi (SZ), z ministerstva vyhodí, se spekulovao už od jejího nástupu. Liška se zejména zrušení Skupiny 6 obával, Kopicová ale ujišťovala, že změny nechystá.

Liška: Je to krok zpět
"Skupinu pro sociální programy ve školství jsem zřídil jako reakci na nesmírně bolavé místo českého vzdělávání, kterým je nejen diskriminace dětí ze sociálně slabých rodin (především romských) a současně absolutně nefungujícím systémem péče o děti ve výchovných ústavech. Zrušením skupiny se vracíme o několik let zpět," reagoval na změny Kopicové její předchůdce Ondřej Liška.

Změnami na ministerstvu jsou překvapeny i neziskové organizace, které se Skupinou 6 spolupracovali. "Je to pro nás velký údiv a znepokojení, to co se na ministerstvu děje. Doufáme jen, že aktivity, které na ministerstvu v naší problematice probíhaly, budou i nadále pokračovat podle plánů. Vzhledem k tomu, že se paní ministryně k této problematice stavěla jako k jedné z hlavních resortních priorit, dodrží své slovo," uvedl Jana Stejskala z koalice neziskových organizací Společně do školy, která se zabývá začleňování romských dětí do základních škol.