Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Populární moderátor Kořen odstupuje z postu starosty. Jedním z důvodů je převod bytů za stokorunu

Česko

  17:25aktualizováno  19:35
Říčany (u Prahy) - Starosta Říčan u Prahy Vladimír Kořen (Klidné město) odstupuje hlavně kvůli kauze bytů na Komenského náměstí, které se mají převést za symbolickou stokorunu nájemníkům. Kořen s takovým postupem nesouhlasí. Dalším důvodem je únava po deseti letech strávených ve funkci. Volba nového starosty bude 16. prosince, navržen je dosavadní místostarosta David Michalička, řekl ve středu Kořen novinářům.

VLADIMÍR KOŘEN, starosta Říčan, Klidné město foto: ARCHIV RADNICE

Televizní moderátor Kořen je v čele města třetí volební období, poprvé byl zvolen v roce 2010. Podle něj je potřeba skončit v nejlepším a se ctí. Svůj odchod z radnice označil za věc morálky, svědomí, čestného přístupu a slušnosti. Zdůraznil, že nic špatného neudělal ani nemá žádný skandál. Podle Kořena je možný jeho návrat do zpravodajství České televize. Zda zůstane zastupitelem, zatím není jasné. Záleží to na dohodě s televizí.

Město má převést nájemníkům 31 bytů zhruba za 80 milionů korun, převod byl dohodnutý před 20 lety. Říčany tehdy neměly peníze na stavbu domu a vybudovaly ho za finanční účasti zájemců o byty. Letos jim mají být byty převedeny, právní kancelář najatá městem ale tvrdila, že smlouvy jsou neplatné. Podle Kořena nájemci sice před výstavbou složili řádově statisíce korun, peníze se jim však vrátily formou sníženého nájmu. Dodal, že je pro něj nepřijatelné podílet se podpisem na smlouvě, jíž se převádí několikamilionový majetek za stokorunu.

Opozice za STAN namítla, že projekt byl od začátku plánován jako nevýdělečný. Kritériem pro získání bytu bylo trvalé bydliště, práce pro město i to, že z Říčan pocházeli předkové uchazeče. Ideou projektu bylo zajistit lidem bydlení, aby neodcházeli jinam. Pokud by se město odvolalo, nebyly by smlouvy o převodech bytů uzavřeny do konce roku a nájemníci by podali žaloby. Město by podle STAN prohrálo a muselo by platit soudní výlohy. „I v roce 2020 musí vedení města Říčany respektovat rozhodnutí svých předchůdců,“ uvedl zastupitel za STAN Zdeněk Hraba.

Televizní moderátor Kořen překvapivě rezignuje na funkci starosty Říčan. Důvody oznámí ve středu

Město dalo prověřit platnost smluv soudem, který v první instanci smluvní závazek potvrdil a dal za pravdu nájemníkům. Zastupitelé se pak těsně rozhodli, že se radnice proti verdiktu neodvolá. Proti názoru starosty hlasovali i dva zastupitelé Klidného města, mimo jiné Kořenův pravděpodobný nástupce Michalička. Kořen to nevnímá jako zradu, ale jako ukázku demokracie. „Zároveň však musím přijmout politickou odpovědnost a také reagovat na změnu politických sil v klíčové otázce,“ uvedl.

Advokát Zdeněk Joukl, který zastupuje nájemníky v podobných kauzách v Olomouci a Slatinicích, míní, že převod bytů v Říčanech je v souladu se zákonem. V brzké době lze navíc očekávat stanovisko ministerstva pro místní rozvoj, že se byty mají převádět za původních podmínek, dodal.

Kořen si prý už dříve uvědomil, že ať spor dopadne jakkoliv, nebude moci pokračovat v čele města. Před rokem začal vše připravovat na předání moci. Michalička je podle něj na funkci připravený a má na rozdíl od něj spoustu elánu. Klidné město se navíc začíná připravovat na volby v roce 2022 a chce ukázat, že dokáže nabídnout novou energii a myšlenky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat