Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Korespondenční volba skončí u Ústavního soudu, shodli se Fiala s Michálkem

Místopředseda SPD Radim Fiala (17. září 2023) foto: CNN Prima News

Zavedení korespondenční volby pro Čechy v zahraničí, jehož návrh začala v uplynulém týdnu projednávat Sněmovna, patrně skončí u Ústavního soudu. Po sporu o ústavnost návrhu k tomu v nedělní debatě televize Nova došli šéfové sněmovních klubů opozičního SPD Radim Fiala a vládních Pirátů Jakub Michálek.
  14:22

Fiala zopakoval výhrady oponentů návrhu včetně toho, že korespondenční hlasování nemůže být tajné za plentou, což je protiústavní. Kvůli protiústavnosti pak podle něj nemohou opoziční strany, které jednání blokují, přistoupit na kompromis. „Nechte to na rozhodnutí Ústavního soudu,“ konstatoval Michálek, Fiala odpověděl, že to tak skončí.

Opoziční strany podle Michálka vystoupeními k programu schůze „zabraly Parlament“. „Pokračovat budou tak, jak to bude nutné,“ uvedl Fiala a dodal, že není možné ustoupit u protiústavního návrhu. Projednávání koaliční předlohy začalo tuto středu v 9:00 a trvalo zatím zhruba 31,5 hodiny čistého času.

Středeční jednací den trval do půlnoci, čtvrtek svými projevy vyplnili předseda SPD Tomio Okamura s téměř jedenáctihodinovým projevem a Radek Vondráček (ANO) se zhruba hodinovým vystoupením, než byl ve 21:00 přerušen kvůli ukončení standardního jednacího dne.

V pátek poslanci pokračovali šestihodinovou rozpravou, do řádné diskuse bylo při přerušení schůze přihlášeno 70 převážně opozičních poslanců. Poslanci se k návrhu vrátí v úterý.

Opoziční poslanci označují zavedení korespondenční volby za účelové s ohledem na podporu vládních stran mezi Čechy v cizině, kteří doposud musí jezdit volit na ambasády. Koalice proto potřebnost zdůvodňuje tím, že by hlasování poštou usnadnilo zahraničním Čechům uplatnění volebního práva.

Michálek v neděli zopakoval, že k zavedení korespondenční volby se vládní strany zavázaly. Skutečnost, že ze zahraničí jim přichází víc hlasů, označil za příjemný bonus, nikoli účel návrhu.

Okamura ve čtvrtek uvedl, že novela o korespondenční volbě účelově porušuje ústavu. Poukazoval na to, že volba má být osobní, tajná a svobodná. Předloha podle předsedy SPD navíc zakládá nerovnost mezi Čechy žijícími v tuzemsku a těmi, kteří žijí v cizině. Obdobné argumenty znějí také od poslanců ANO. Vládní tábor námitky o možné protiústavnosti předlohy soustavně odmítá.

V zahraničí nyní pobývají statisíce Čechů, podle ministerstva vnitra, které vychází z informací ministerstva zahraničních věcí, je jich mezi 400 000 a 600 000. Jde jak o Čechy, kteří žijí v jiné zemi trvale, tak o ty, kteří jsou v zahraničí na krátkodobém pobytu. V seznamech voličů u zastupitelských úřadů je jich vedeno zhruba jen 20 000, je ale předpoklad, že zavedení korespondenční volby by vedlo ke zvýšení zájmu o hlasování.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!