Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi v zahraničí budou moci poslat hlas ve volbách poštou, kývli poslanci

Česko

  9:02aktualizováno  14:35
Češi, kteří žijí, pracují či studují v zahraničí, nejspíš při volbách dostanou šanci poslat svůj hlas poštou a nebudou muset jezdit na velvyslanectví České republiky v dané zemi. Sněmovna kývla na možnost korespondenční volby. Když byla předčasně ukončena rozprava, hlásilo se do ní ještě 56 poslanců. Návrh nyní posoudí Senát.

Umožnit lidem hlasovat i poštou, jak je běžné v drtivé většině zemí Evropy, chce vládní pětikoalice.

Pro přijetí návrhu hlasovalo 92 z přítomných 168 poslanců, výhradně z vládní koalice, proti hlasovali poslanci ANO a SPD.

„Mám radost, že se nám daří plnit slib, který jsme dali občanům,“ řekl po hlasování ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. Korespondenční volba umožní, aby se voleb zúčastnilo více občanů, zdůraznil.

„Je to náš dluh vůči krajanům v zahraničí,“ uvedl ještě před hlasováním ministr.

Připomněl, že zavedení korespondenční volby ze zahraničí měla ve svém programu i předchozí vláda Andreje Babiše.

Koalice si z korespondenční volby udělala fetiš, kritizoval Vondráček

Opoziční ANO argumentaci ministra vnitra a pětikoalice odmítá. „Vládní koalice si z toho udělala fetiš. Prosadila to silou, za každou cenu,“ oponoval Rakušanovi po schválení korespondenční volby místopředseda ANO Radek Vondráček. Problém šlo podle něj řešit přidáním dalších volebních místností v některých větších zemích jako jsou Spojené státy americké či Austrálie.

„Korespondenční volba je jen jeden z kroků, kterým modernizujeme naši zemi,“ řekl v pátek šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

Korespondenční volbu ze zahraničí budou moci využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu.

Nový poslanec Dlouhý nahradil Koláře

Novým poslancem za koalici SPOLU se stal Martin Dlouhý, ve Sněmovně nahradil Ondřeje Koláře z TOP 09, který byl za SPOLU zvolen europoslancem.

A to u voleb do Sněmovny, do Evropského parlamentu i při výběru prezidenta. Poprvé mají mít Češi v cizině šanci hlasovat dopisem už příští rok při volbách do Sněmovny.

Čtyři největší kraje získají víc poslanců na úkor deseti, vadí ANO

Hlasy poslané poštou ze zahraničí budou započteny do volebního výsledku čtyř největších krajů – Moravskoslezského, Středočeského, Jihomoravského kraje a Prahy. Ty si polepší o sedm mandátů na úkor deseti menších krajů, kritizovala ve Sněmovně Jana Mračková Vildumetzová z ANO.

Zastánci možnosti hlasování poštou poukazují na nutnost zpřístupnit volební právo i Čechům v rozlehlých státech, pro něž je časově i finančně náročné jet kvůli hlasování na zastupitelský úřad.

Česko je jednou z posledních zemí Evropské unie, které zatím hlasování poštou uzákoněno nemají.

Nová možnost hlasovat pro až půl milionu českých občanů v zahraničí

Korespondenční hlasování by se mohlo teoreticky týkat až půl milionu českých občanů žijících v zahraničí. Jde o Čechy dlouhodobě usazené v zahraničí, ale i o ty, kteří vyrazili do ciziny kvůli studiu nebo zaměstnání. Při volbách do Sněmovny v roce 2021 jich hlas odevzdalo zhruba 13 200.

Když někdo odvolí korespondenčně a rozmyslí si to, má mít možnost ještě později volit ve volební místnosti a započítá se jen jeho později osobně odevzdaný hlas.

Opozice má ke korespondenční volbě výhrady. Tvrdí, že hlasování poštou nezaručuje dodržení zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování.

„Důvody, proč hnutí ANO na korespondenční volbu změnilo názor, jsou jasné a logické. Po zkušenostech ze zahraničí je jasné, že korespondenční hlasy mohou vést ke zpochybňování voleb a ztrátě důvěry občanů v celý systém. To my riskovat nechceme. Korespondenční volba totiž v prvé řadě prolamuje princip tajné a svobodné volby, tak jak ji garantuje ústava,“ napsal bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš.

„Je možné zřídit větší množství míst, kde mohou lidé v zahraničí hlasovat. Nemusíme dělat korespondenční volbu. Nám se zdá ten návrh protiústavní právě proto, že není zaručeno, že je to osobní, tajná volba,“ řekla iDNES.cz už dříve šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

V cizině je podle ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana 110 míst pro volbu, zatímco v České republice je jich téměř 15 tisíc. Krátkodobě pronajmout další volební místnosti v zahraničí by podle ministra bylo velmi nákladné. Hlasování poštou je výrazně levnější, argumentoval při projednávání návrhu.

Opozice neprosadila zamítnutí volební novely. Hnutí ANO neprosadilo odklad účinnosti zákona až na rok 2026 ani to, aby se možnost korespondenčního hlasování netýkala voleb do Evropského parlamentu.

Bývalá vláda Andreje Babiše měla umožnění korespondenční volby ve svém programovém prohlášení, ale ANO na to pak změnilo názor.

ANO ani SPD neměly u krajanů v minulých volbách do Sněmovny takovou podporu jako strany vládní pětikoalice.

Arogance dovedená k dokonalosti, kritizoval Nacher pevný čas hlasování o volbě poštou

Pětikoalice se rozhodla utnout obstrukce a o návrhu na zavedení možnosti korespondenční volby hlasovala v pevně stanoveném čase ve 13 hodin.

Projednávání návrhu tak zabralo poslancům přibližně 96 hodin čistého času, z toho diskuse v závěrečném, třetím čtení asi třináct hodin.

„Koalice dovedla aroganci do úplné dokonalosti,“ stěžoval si na stanovení pevného času pro závěrečné hlasování poslanec ANO Patrik Nacher.