Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hygienici jdou s policií do akce. Po celém Česku kontrolují proticovidová opatření

Česko

  7:49aktualizováno  15:17
Po celém Česku hygienici s policisty ve čtvrtek provádí plošné kontroly dodržování opatření, která byla přijata kvůli pandemii covidu. Zejména se zaměří na provozovatele služeb, jestli kontrolují zákazníky, že pro poskytnutí služby splňují režim OTN, tedy mají očkování, platný test nebo potvrzení o prodělání nemoci. Zatím hygienici nenarazili na větší problémy.

„Zatím zjišťujeme, že bezinfekčnost se v restauracích dodržuje. Nestalo se nám, že bychom narazili na provozovnu, kde by nastal problém,“ uvedla Veronika Kuzdasová z písecké hygienické stanice. Jihočeští hygienici s policisty vyrazili ve čtvrtek na více než dvě desítky kontrol.

Na některé zavřené restaurace narazili ve čtvrtek jihomoravští hygienici, kontroly prováděli už v minulých dnech a hodlají v nich pokračovat i dále. „Víme, že část restaurací zavřela z technických důvodů. Mohlo to být kvůli avizovaným kontrolám,“ uvedl ředitel odboru hygieny výživy Milan Šles.

V Karlovarském kraji mířila první kontrola hygieniků z 26 do městské knihovny v Chebu, kde se ráno pořádala přednáška na univerzitě třetího věku. Při kontrole asi třicítky seniorek se ale ukázalo, že ne všechny doklady jsou akceptovatelné.

Některé seniorky měly jen průkaz s datem očkování, ten sám o sobě nestačí, návštěvník potřebuje certifikát o očkování. Některé jej dohledaly v telefonech, jiné, které bydlí poblíž, si pro něj domů ještě zašly. Několik jich muselo odejít s nepořízenou.

V Ústí nad Labem vyrazili hygienici do dvou restaurací. V obou podnicích nacházejících se v centru města byla opatření dodržena, všichni oslovení hosté předložili doklad o bezinfekčnosti.

Bez větších problémů začaly také kontroly hygieniků v ostravských restauracích. Hosté u sebe většinou měli potřebná potvrzení o bezinfekčnosti. Provozovatelé restaurací se ale shodují na tom, že nynější situace se výrazně odráží na zájmu hostů a dopadá na tržby restaurací.

Tvrdé razie budou počátkem listopadu. Svrčinová domluvila hygienám

Od pondělí 1. listopadu by provozovatelé služeb měli kontrolovat, zda návštěvníci splňují jednu ze tří podmínek, jsou očkovaní a prokáží se certifikátem, nebo jsou testování a mají o tom doklad, nebo prodělali onemocnění a mají o tom potvrzení. Kromě restaurací se kontroly zaměří také na vnitřní sportoviště, fitness centra, plavecké bazény, hudební a divadelní představení či jiné kulturní akce.

Za porušení vládních nařízení hrozí vysoké pokuty, až do tří milionů korun. Při blokové pokutě na místě jsou pokuty nižší, ale i tak mohou jít do tisíců korun. Mohou je dostat jak návštěvníci provozoven, tak provozovatelé, které je mají kontrolovat.

Svrčinová už dříve řekla, že běžně hygienici s policisty udělají 1 200 až 1 500 kontrol za týden. Hygienici jsou podle ní často nevybíravým způsobem napadáni ze strany klientů i provozovatelů kontrolovaných zařízení.

Svrčinová zuří, hříšníků bez testů je hodně. Povolala policii (28. května 2021):

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat