Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V neděli přibylo 787 nakažených, což je nejvyšší nedělní přírůstek od dubna

Česko

  8:21
V neděli přibylo v ČR 787 případů covidu-19, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna. Oproti předchozí neděli bylo nových případů o 451 víc, takže nárůst počtu nakažených zrychlil na více než dvojnásobek. Incidence stoupla na 90, R je stále 1,39.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Šíření covidu-19 v Česku v poslední době vytrvale zrychluje. V pátek přibylo v Česku 1789 potvrzených případů nákazy koronavirem, což bylo nejvíce nově nakažených za jeden den od začátku května. Nedělních téměř osm stovek případů je zase nejvíce za neděli od 25. dubna, kdy bylo nakažených 826.

Rostou rovněž počty nově nakažených v přepočtu na množství obyvatel. Tzv. incidenční číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, k dnešku stouplo z nedělních 86 případů za posledních sedm dní na každých 100.000 obyvatel na 90 případů.

Dále také roste množství hospitalizovaných s covidem-19. Aktuálně hospitalizovaných je 463 nakažených lidí, z toho 86 v těžkém stavu, což je o dvě pětiny více než předchozí neděli. Množství pacientů ve vážném stavu se drží už sedm dní na osmi až devíti desítkách.

Roste i počet úmrtí s covidem-19. Za neděli evidují statistiky ministerstva pět úmrtí, čísla se ale zpětně mohou měnit. Za posledních sedm dní zemřelo podle údajů ministerstva 44 nemocných, zatímco v předešlém týdnu to bylo 26 lidí. Přitom ještě v první polovině září se počty úmrtí za týden pohybovaly pouze v řádu jednotek. Celkem od počátku epidemie podlehlo nemoci 30 554 lidí.

Co se týče počtu nově nakažených, nejhorší situace je v okrese České Budějovice, kde za poslední týden hygienické stanice evidují 471 osob s onemocněním covidu-19.  Při přepočtu na sto tisíc obyvatel se jedná o 239,57 nakažených. Nad 200 nakažených na sto tisíc má také okres Ostrava-město a Přerov.

Zrychlování šíření nákazy potvrzují i podíly odhalených případů nákazy na počtech provedených testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří naprostou většinu prováděných testů, vzrostl podíl pozitivních z 0,6 procenta za předchozí neděli na 1,54 procenta, což je nejvíce od druhé poloviny letošního března. 

U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl z 2,44 na 4,18 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 4,28 na 8,81 procenta.

Počet testů na koronavirus byl v neděli mírně vyšší než před týdnem. Předešlou neděli 10. října bylo provedeno zhruba 8000 PCR testů a 22.000 antigenních, zatímco v neděli 17. října bylo PCR testů skoro 10.000 a antigenních opět asi 22.000.

Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno přes 1,7 milionu případů covidu-19.

Dávek vakcíny proti covidu-19 bylo v neděli vyočkováno 2 002. Celkem od začátku vakcinace v prosinci loňského roku již zdravotníci podali 11 951 190 dávek.

Prudký nárůst, ale nízká zátěž pro nemocnice

Šíření covidu-19 v Česku už asi dva měsíce zrychluje. Ještě v první polovině srpna se denní nárůsty počtu případů nemoci pohybovaly ve všední dny kolem dvou stovek případů. Prudce roste i počet lidí, kteří skončili s covidem-19 v nemocnici.

Jen ve srovnání se situací na začátku října se množství hospitalizovaných téměř zdvojnásobilo na více než čtyři stovky. V posledních týdnech také počty úmrtí lidí s covidem-19 vystoupaly ze zářijových jednotek zemřelých týdně na desítky úmrtí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch minulý pátek řekl, že epidemie se sice nevyvíjí dobře, ale zátěž nemocnic je nízká. Péče se nijak výrazně neomezuje, jako tomu bylo v předchozích vlnách epidemie. Loni ve stejnou dobu byly podle údajů ministerstva denní nárůsty počtu nakažených kolem 10 tisíc a v nemocnicích bylo na 3 000 lidí s covidem, z toho přes 500 ve vážném stavu. 

Babiš po třetí dávce: Ještě plno seniorů není naočkovaných vůbec: 

14. října 2021

Autoři: ,
Témata: Česko

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat