Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve čtvrtek testy odhalily 488 nakažených, méně než před týdnem. Nejhůř je na tom Opavsko

Česko

  8:39
Testy ve čtvrtek odhalily 488 případů covidu, o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna. V nemocnicích je 164 nakažených, z toho 27 ve vážném stavu. Laboratoře provedly 30 tisíc PCR testů a necelých 50 tisíc antigenních testů. Nárůst počtu případů dále zrychluje v Praze, za uplynulý týden přibylo 646 nakažených, což bylo o 43 více než v předchozím týdnu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Jakub StadlerMAFRA

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel, činí 28 případů, mezi regiony jsou ale značné rozdíly. Nejhůře na tom je dál Praha se 48 nakaženými na 100 000 obyvatel za poslední týden, následuje Moravskoslezský kraj, kde incidence stoupla na 47. Naopak relativně nejlepší stav je v Královéhradeckém a Libereckém kraji, kde mají incidenční čísla shodně hodnotu 11.

Reprodukční číslo ukazuje, kolik jeden pozitivně testovaný člověk v průměru nakazí dalších lidí. Pokud je vyšší než jedna, epidemie zrychluje, pod touto hodnotou je na ústupu. Od konce srpna bylo takzvané R-číslo v Česku nad jednou, ve druhém zářijovém týdnu vystoupilo až na 1,47, v posledních dnech ale zůstávalo nad sledovanou hranicí jen několik setin. K dnešku kleslo a činilo 1,009.

Tento týden přibylo nejvíc nakažených v úterý, bezmála 600, ve středu 524. V pondělí a čtvrtek laboratoře potvrdily méně než 500 pozitivních testů, minulý týden byl průměr pro všední dny 510 nakažených.

Pro vývoj epidemie a případné zpřísňování opatření je ale nyní spíš než počet zjištěných nákaz rozhodujícím ukazatelem, kolik lidí s koronavirem skončí v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. Ve čtvrtek ministerstvo evidovalo 164 hospitalizovaných, to je stejně jako před týdnem a o několik méně než předchozí dny tohoto týdne. Odborníci očekávají, že díky očkování i tomu, kolik lidí už covid prodělalo, nebude zátěž nemocnic tak enormní jako loni na podzim nebo letos na jaře.

Od loňského března, kdy se v Česku objevily první prokázané nákazy koronavirem, eviduje ministerstvo zdravotnictví téměř 1,69 milionu případů covidu. Většina lidí se již z nemoci vyléčila, 30 451 lidí s covidem dosud zemřelo.

ČR je za 14 dní třetí nejméně zasaženou zemí

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní zůstává nejhorší situace ze zemí EU ve Slovinsku. Druhou nejpostiženější zemí je nyní Litva, kde bylo za posledních 14 dní zaznamenáno 507 případů koronaviru na 100 000 obyvatel. Třetí nejpostiženější zemí zůstává Estonsko.

V České republice počty případů rostou, s 53 případy (před týdnem 41) je ale stále třetí nejméně postiženou zemí EU. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

Nejvíce mrtvých v přepočtu na obyvatele za poslední dva týdny nyní hlásí Bulharsko, kde navíc počet obětí mezitýdně opět vzrostl, ze 114 na 131 úmrtí na milion obyvatel. Druhá zůstává Litva, třetí je nadále Řecko. ČR vykazuje 2,34 mrtvého na milion obyvatel za dva týdny a je v tomto ohledu znovu nejméně postiženou zemí unie (před týdnem měla 1,12 mrtvého na milion obyvatel).

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat