Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

30 350. Přibylo nejvíc pozitivních případů od začátku epidemie, počet hospitalizací ale nadále klesá

Covid 19

  8:03
Laboratoře v Česku v pondělí odhalily 30 350 pozitivních případů nákazy covidem. Je to o polovinu více pozitivních záchytů než před týdnem, zároveň se jedná o nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie.
Národní očkovací centrum v O2 universum

Národní očkovací centrum v O2 universum foto:  Petr Topič, MAFRA

Nové statistiky zveřejnil web ministerstva zdravotnictví.

Denní statistiky přírůstku nakažených se tak vůbec poprvé dostaly nad 30 tisíc případů. Číslo překonalo dosud rekordní zápis z minulého úterý (28 494).

Navzdory rekordním nárůstům případů nemoci pokračoval v pondělí pokles počtu hospitalizovaných ve srovnání se stejným dnem předchozího týdne. V nemocnicích bylo 1 695 lidí s covidem, o sedm procent méně než předešlé pondělí. Ještě výraznější bylo snížení množství vážně nemocných, a to skoro o třetinu na 207.

Počty hospitalizovaných s covidem postupně klesají už zhruba od začátku loňského prosince.

Denní nárůsty počtu případů covidu v Česku v závěru minulého roku po celý prosinec postupně klesaly, ale přibližně od začátku ledna opět rostou. Důvodem je šíření nakažlivější varianty koronaviru omikron.

Denní přírůstek nakažených na webu ministerstva navíc nezahrnuje případy opakované nákazy u již dříve pozitivně testovaných lidí, kterých v posledních týdnech výrazně přibývá. V pondělí bylo opakovaně nakažených 3 195, což bylo o tři pětiny více než před týdnem.

Kromě denních nárůstů množství nakažených se zvyšují i počty nových případů covidu za sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel. Takzvané incidenční číslo k úternímu dni stouplo  z 1 491 na hodnotu 1 585. Reprodukční číslo naopak kleslo, a to na 1,46.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno přes 2,79 milionu případů nákazy, s koronavirem zemřelo 37 080 lidí. Počty úmrtí stejně jako počty vážně nemocných s covidem v poslední době klesají. Za posledních sedm dní zemřelo podle údajů ministerstva 134 lidí, což bylo skoro o dvě pětiny méně než v předchozím týdnu.

Od konce prosince 2020 se v Česku proti covidu-19 očkuje. Podáno bylo za celou dobu očkování přes 16,8 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo asi 6,8 milionu lidí. V pondělí dostalo vakcínu 35 979 lidí, což bylo o třetinu méně než před týdnem.

Většinu očkovaných za den tvoří v současnosti již plně naočkovaní lidé, kteří dostávají posilující dávku vakcíny. Dohromady dostalo posilující dávku asi 3,6 milionu lidí, tedy více než polovina plně očkovaných.

Podíl z celkového počtu sekvencí v průběhu času v Česku

Zdroj: Emma B. Hodcroft. 2021. "CoVariants: SARS-CoV-2 Mutations and Variants of Interest." https://covariants.org/

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat