Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš tepe organizaci očkování. Volá po urychlení třetí dávky pro osoby pod 50 let

Český premiér Andrej Babiš na summitu EU v Bruselu k rozpočtu a obnově ekonomik po koronavirové krizi (19. července 2020) foto: Reuters

Premiér v demisi Andrej Babiš chce urychlit očkování třetí dávkou i pro lidi mladší padesáti let. Kapacity očkovacích center to podle něj dovolují. „Věřím, že spousta lidí se chce očkovat dřív, ale nemají tu možnost,“ řekl na tiskovém brífinku v Bruselu. Podle dosluhujícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jde o logický krok.
  17:26aktualizováno  21:20

Návrh v pátek projedná s Radou vlády pro zdravotní rizika. Už o den dřív ve čtvrtek bude požadovat na zasedání Evropské rady výměnu informací mezi členským státy ohledně třetí dávky vakcíny.

„Když vidím, jak to organizují ostatní země, a že v Praze jsou stále nevyužitá očkovací centra, tak si myslím že bychom mohli urychleně přistoupit k tomu, aby zkrácená třetí dávka pro kategorii 50+ byla umožněna dalším věkovým kategoriím,“ řekl na tiskové konferenci před jednáním východoevropských a jihokavkazských partnerských zemí. Věří, že spousta lidí se chce očkovat dřív, ale nemají tu možnost.

Interval pro třetí dávku vakcíny proti covidu se zkrátil na pět měsíců od 13. prosince pro lidi starší 55 let a od 20. prosince už od 50 let věku.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přitom předtím v Rádiu Impuls upozornil, že z organizačních důvodů není zatím možné zkrátit interval i pro ještě mladší ročníky. Řekl, že všechny věkové kategorie ke třetí dávce pustit nemohou z důvodu organizace a logistiky. Nyní ale otočil.

„Nabídnout možnost přeočkovaní po pěti měsících je logický krok v době, kdy jsme svědky příchodu nové mutace koronaviru. Chtěl bych požádat všechny, aby si došli pro posilovací dávku, protože zásadně zvyšuje ochranu před těžkým průběhem nemoci covid-19,“ řekl pro iDNES.cz.

Vláda v demisi se snaží na poslední chvíli zajistit očkování i pro děti ve věkovém rozmezí 5 - 11 let, které před pár týdny schválila Evropská léková agentura. Od neděle 12. 12. proto rodiče mohou registrovat své děti k vakcinaci.

Z ankety redakce iDNES.cz vyplývá, že jsou zatím zákonní zástupci dětí k vakcíně, jež byla speciálně upravena, obezřetní. Své děti oslovení respondenti ve většině nechají asi očkovat, nejprve si o tom ale budou chtít promluvit s pediatrem či počkat na první reakce odvážlivců. Objevil se ale i názor tatínka Matěje K., podle nějž vláda hasí sobeckost starších.

„Jako problém vidím spíš to, že očkováním dětí doháníme neochotu lidí středního věku a těch nad 60 let se nechat očkovat. Kvůli nim nemocnice praskají ve švech,“ myslí si.

Autor: