Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nákaza nepolevuje. Testy odhalily 9 292 lidí s covidem, jde opět o nejvyšší nedělní nárůst

ilustrační snímek foto: Jan Salač MAFRA

Sledujeme online
V neděli v Česku přibylo 9 292 potvrzených případů koronaviru, to je dosud nejvyšší nedělní nárůst od začátku epidemie. Počet hospitalizovaných s koronavirem se mírně zvýšil na 5 804 pacientů, v těžkém stavu je 947 z nich. Na 100 tisíc obyvatel za sedm dní připadá 1 201 nově potvrzených nákaz. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
  6:24

Po dvou dnech, kdy v mezitýdenním srovnání počty nově nakažených klesly, byl tentokrát přírůstek proti minulé neděli zhruba o tisíc případů covidu-19 vyšší. Laboratoře přitom provedly méně testů než před týdnem. 

Za celý minulý týden odhalily laboratoře v Česku 128 510 případů koronaviru. Je to zhruba o 21 tisíc případů více než o týden dříve. Počet hospitalizovaných se od minulé neděle zvýšil o více než 400 lidí. Přibylo 165 pacientů v těžkém stavu.

Stále vysoký je také počet obětí nákazy. S covidem-19 v minulém týdnu v Česku zemřelo 635 lidí. O týden dříve to bylo 672 zemřelých. Je ale pravděpodobné, že údaje z posledních dní se při dalších aktualizacích ještě zvýší. „Vykazování úmrtí má určité zpoždění oproti reálnému stavu z důvodu validace a uzavírání případů krajských hygienických stanic,“ uvedlo ministerstvo.

Laboratoře v neděli provedly zhruba 54 700 testů, asi o 7 tisíc méně než před týdnem. Podíl pozitivních vzorků v případě preventivních testů se zvýšil na 11,47 procenta, o týden dříve byl necelých osm procent. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se pozitivita zvýšila z 35,58 na 39,01 procenta.

U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, potvrdily testy nákazu u 16,62 procenta lidí, což je o 2,5 procentního bodu více než před týdnem.

Narůstající sedmidenní incidence

V devíti regionech Česka je k dnešnímu dni incidence vyšší než jeden tisíc, v některých z nich výrazně. Nejhorší situace je nadále v Olomouckém kraji, kde na 100 tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 1 641 nakažených. Incidenční číslo se tam ale nezvýšilo, v neděli mělo stejnou hodnotu.

Následuje Zlínský kraj s incidencí 1 557. Relativně nejlépe je na tom stále Karlovarských kraj, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v uplynulém týdnu 469 případů covidu. V žádném jiném regionu se incidence nedostala pod 900. Od neděle ale ve čtyřech krajích klesla, jsou to Liberecký, Moravskoslezský, Jihočeský a Pardubický.

Sedmidenní incidence neočkovaných a očkovaných

Dávku očkování proti covidu dostalo v neděli 11 772 lidí, což je nepatrně více než před týdnem. Nejnovější údaje ale při dalších aktualizacích většinou rostou. Podaných dávek přibylo v mezitýdenním srovnání v každém dni uplynulého týdne, zájem o vakcinaci zřejmě podpořila vládní omezení pro neočkované.

Dosud zdravotníci v Česku podali 13,37 milionu dávek. Ukončené očkování má 6,34 milionu lidí. Posilující třetí dávku dostalo více než 788 tisíc očkovaných.

Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku potvrdilo celkem 2 132 380 případů koronaviru. Více než 1,83 milionu lidí se z nákazy již vyléčilo.

Vládní nařízení

Vláda v demisi kvůli sílící epidemii vyhlásila od půlnoci na pátek na 30 dní nouzový stav, na který kabinet navázal nová plošná protiepidemická opatření. Zakázal vánoční trhy, mezi 22:00 a 5:00 musejí být uzavřené restaurace, bary či kluby a na kulturní, sportovní či vzdělávací akce může maximálně tisíc sedících lidí.

Obavy budí nová riziková koronavirová varianta omikron, v Česku se objevila jako v jedné z prvních zemí v Evropě. U ženy, která se vrátila z africké Namibie, tuto variantu na 90 procent potvrdila sekvenční analýza liberecké nemocnici. Konečný výsledek by měl být znám dnes. Žena se z Afriky do ČR vrátila ve skupině s dalšími osmi lidmi.

Kvůli variantě omikron musejí Češi i občané zemí EU od soboty po příjezdu z několika jihoafrických zemí minimálně na deset dnů do izolace. Občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do země zakázaný.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!