Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Ve středu přibylo 25 989 nově nakažených. Jde o třetí největší nárůst od začátku pandemie

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Testy v Česku ve středu prokázaly 25 989 nových pozitivních případů koronaviru, zhruba o 2 500 méně než v úterý. Oproti minulé středě to bylo asi o 14 500 případů více. Počty hospitalizovaných ale dál klesají, ve středu bylo v nemocnici s covidem 1 615 pacientů, 245 z nich v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.
  7:10aktualizováno  8:01

V zemi se nyní šíří varianta omikron, která je podle odborníků proti předchozí variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí. S šířením varianty omikron přibývá opakovaných nákaz.

Takzvané reinfekce v denním přírůstku nakažených na webu ministerstva zahrnuty nejsou, za středu jich statistiky evidují asi 4 700. Od začátku epidemie je takových případů skoro 50 tisíc, z toho zhruba 23 tisíc připadá na letošní rok.

Odborníci upozorňují na to, že počet opakovaných nákaz bude s dalším šířením varianty omikron v Česku dál růst. Prodělání nemoci totiž u této varianty chrání před nákazou méně než u delty a jí předcházejících variant koronaviru.

Epidemie v Česku postupně sílí od začátku roku, v posledních dnech jsou nárůsty výraznější. V prvním lednovém týdnu byl denní průměr nově pozitivních asi 6 700, minulý týden přes 10 tisíc a v tomto týdnu činí průměr za tři dny téměř 25 tisíc. V pondělí podle statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 20 291 nově nakažených, v úterý rekordních 28 490 a ve středu 25 989.

Hranice 20 tisíc pozitivních případů byla pokořena v letošním roce už třikrát. Rekordní počty případů byly dosud zaznamenány hlavně na přelomu loňského listopadu a prosince, nejvíce případů v loňském roce, konkrétně  27 937, přibylo 25. listopadu.

Incidenční číslo, tedy počet nových případů covidu za posledních sedm dní na každých sto tisíc obyvatel ke čtvrtečnímu dni stouplo na 1 086, o den dříve bylo o 136 nižší.

Sedmidenní incidence neočkovaných a očkovaných

Nejvyšší sedmidenní incidence je v Praze, kde dosáhla dvou tisíc případů nákazy na sto tisíc obyvatel, což je vůbec nejvyšší číslo v některém kraji za celou dobu pandemie. Nejméně potvrzených nových nákaz za sedm dnů na sto tisíc obyvatel zůstává na Vysočině (599), i tam je to ale dvojnásobek stavu před týdnem.

Statistiky ministerstva zaznamenaly ve středu téměř 93 tisíc PCR testů a přes 17 tisíc antigenních testů odebraných zdravotníky. Oproti úterý klesl počet PCR testů o 17 tisíc, antigenních bylo asi o 12 tisíc méně. V mezitýdenním srovnání počet PCR testů o 27 tisíc stoupl, antigenních bylo tuto středu asi o 2 tisíce méně.

Podíl pozitivních testů stoupá

Lékaři se v úterý kvůli výpadku systémů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) potýkali s problémy při zadávání výsledků testování nebo očkování proti covidu-19. Denní kapacita odběrů pro PCR testy na covid je v zemi aktuálně 160 tisíc denně a může se dál zvyšovat.

Odborníci se domnívají, že současná testovací kapacita neumožní zachytit více než 50 tisíc nakažených za jeden den. Přitom jich podle různých modelů může být na vrcholu epidemie omikronu i 200 tisíc.

Podíly potvrzených případů nemoci na počtu provedených testů zůstávají vysoké. U takzvané diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, činí asi 37 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních na zhruba 26 procent a u preventivních a plošných testů, kterých je prováděno nejvíce, na téměř 16 procent.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Vyšší záchyty se podle odborníků s odstupem přibližně dvou týdnů mohou projevit v nemocnicích. Podle vyjádření ředitele ÚZIS Ladislava Duška na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví modely predikují kolem 6 tisíc hospitalizovaných v jeden den a z nich zhruba 500 až 700, kteří budou potřebovat intenzivní péči.

Prozatím počty pacientů s covidem-19 v nemocnicích klesají. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizovaných asi o 500 na 1 615, v těžkém stavu je 245 pacientů, před týdnem jich bylo asi o 140 víc.

Podle odborníků stojí za nižší zátěží nemocnic i proočkovanost obyvatel. Zdravotníci podali za celou dobu očkování přes 16,65 milionu dávek vakcín. Plně naočkováno bylo téměř 6,75 milionu lidí. Ve středu si pro vakcínu přišlo zhruba 48 tisíc lidí, což je asi o 39 tisíc méně než před týdnem. Většinu očkovaných tvoří v poslední době již plně naočkovaní lidé, kteří dostávají posilující dávku dvakcíny. Dohromady už dostalo posilující dávku přes 3,4 milionu lidí.

Za celou dobu epidemie v Česku od začátku března 2020 bylo zaznamenáno téměř 2,68 milionu případů nákazy, počet zemřelých s potvrzenou nákazou se blíží 37 tisícům, ke středě jich ministerstvo eviduje 36 972.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...

Mohlo by vás zajímat