Úterý 21. září 2021, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V pondělí testy potvrdily 493 nakažených, víc než před týdnem. Roste i počet hospitalizovaných

Česko

  8:16
Za pondělí přibylo 493 potvrzených případů nákazy koronavirem, o 104 víc než před týdnem. O jednu setinu se snížilo reprodukční číslo R, a to na hodnotu 1,18. Sedmidenní incidence vzrostla o jeden případ na sto tisíc obyvatel, nyní je na hodnotě 25,3.

ilustrační snímek foto: Petr EretMAFRA

Hospitalizovaných s covidem postupně přibývá. V neděli jich bylo 139, nejvíc od 17. června. O týden dřív bylo hospitalizovaných kolem devadesáti lidí. Rostou i počty pacientů v těžkém stavu. V pondělí jich bylo 21, o devět více než o týden dříve.

Takzvané incidenční číslo, které udává týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stouplo nad hranici 25 případů. Kolem tohoto čísla se pohybuje poslední tři dny.

Zdravotníci v Česku v pondělí podali podle předběžných údajů 44 342 dávek očkování proti covidu, to je o 27 tisíc více než před týdnem. Od začátku vakcinace loni v prosinci lidé dostali víc než 11,6 milionu dávek. Mezi nimi vede přípravek od firem Pfizer/BioNTech.

Zájem o očkování nicméně dlouhodobě klesá. Zatímco v červnu zdravotníci podávali přes sto tisíc dávek vakcíny denně, nyní se počty rozdaných dávek drží v rámci jednotek až desítek tisíců. Některá z velkých vakcinačních center proto ukončují provoz.

Testování u praktiků

Od podzimu by lidem s podezřením na nákazu koronavirem měl antigenní test na covid udělat jejich praktický lékař. Vyplývá to z doporučeného postupu, na kterém se dohodlo ministerstvo zdravotnictví s praktickými lékaři.

Nový postup má zrychlit stanovení diagnózy a umožnit zahájení správné léčby. Včasná léčba podáním monoklonálních protilátek totiž může předejít těžkému průběhu nemoci u rizikových pacientů.

„Vyšetření pacienta a rychlé provedení testu je pro správné a rychlé stanovení diagnózy zásadní a umožní to včasné zahájení správné léčby. Čas je totiž při podání monoklonálních protilátek klíčovým faktorem ovlivňujícím úspěšnost terapie, proto tento krok považujeme za správný,“ uvedl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Ke změně mohou ordinace podle něj přistoupit díky tomu, že většina praktiků a jejich sester už je očkovaná a očkování nebo prodělání nemoci má za sebou i velká část populace.

Pacienti s podezřením na covid se ale budou muset do ordinace objednat, aby se v čekárně nepotkávali s jinými pacienty. Na dálku mohou praktici podle nového doporučení poskytovat péči lidem, kterým nehrozí, že by kvůli covidu skončili v nemocnici. Rizikové pacienty mohou praktici odeslat do nemocnice na podání monoklonálních protilátek. Těžký průběh hrozí například starším lidem, onkologickým pacientům, lidem s obezitou, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, plicním onemocněním a dalšími chronickými chorobami.

Autoři: ,

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat