Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Epidemie před Vánoci ubrala na síle. Den před nimi přibylo 7353 případů covidu, nejméně za všední den od října

Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. foto:  Michal Šula, MAFRA

Ve čtvrtek přibylo v Česku 7 353 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejnižší nárůst za všední den od konce října. Oproti předchozímu čtvrtku nárůst klesl téměř o čtvrtinu. Sedmidenní incidence činí 506 případů na 100 tisíc obyvatel.
  7:55

Značně ve čtvrtek pokleslo i množství hospitalizovaných, a to oproti předchozímu týdnu o 28 procent na 4 064. Z toho 767 lidí bylo ve vážném stavu, zatímco minulý týden ve čtvrtek bylo těžce nemocných přes 900. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Koncem listopadu se denní počty nově nakažených dostaly až na skoro 28 tisíc, což byl nejvyšší denní nárůst za celou dobu epidemie covidu-19 v Česku. Od té doby počty případů za den postupně klesají. Počty lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, se snižují po zhruba poslední dva týdny. Ještě v prvním prosincovém týdnu bylo hospitalizovaných kolem 7 000, a z toho až 1 100 v těžkém stavu.

Také denní počty zemřelých se v posledních dnech výrazně snížily. Zatímco v první polovině prosince umíralo denně až přes 120 lidí s covidem-19, ve druhé polovině měsíce klesly denní počty zemřelých pod stovku. V tomto týdnu se již množství úmrtí pohybovalo většinou kolem 70 za den.

Kromě denních nárůstů množství nakažených klesají i podíly pozitivně testovaných na celkovém počtu provedených testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, klesl podíl pozitivních ze 3,66 procenta za předchozí čtvrtek na 3,59 procenta. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, se podíl pozitivních snížil z 10,01 procenta na 9,49 procenta. Podíl pozitivních u takzvané diagnostické indikace, kdy jsou už testováni lidé vykazující příznaky, poklesl ze 25,34 na 23,68 procenta.

Počet testovaných oproti minulému týdnu také klesl. Předchozí čtvrtek bylo provedeno asi 78 500 PCR testů a téměř 29 tisíc antigenních, zatímco tento čtvrtek bylo PCR testů zhruba 83 tisíc  a antigenních pouze kolem 12 500.

Poslední zhruba tři týdny se v Česku snižuje nejen celkové množství nově nakažených, ale také počty nových případů za týden v přepočtu na množství obyvatel, tedy takzvané incidenční číslo. K pátku kleslo ze čtvrtečních 526 případů nákazy za posledních sedm dní na každých 100 tisíc obyvatel na 506 případů.

Denní přírůstky

Poznámka: Reinfekce zahrnuje dříve otestované, kteří již byli dříve pozitivně testovaní na covid-19 a je u nich podezření na reinfekci.
Data podléhají další validaci a mohou se měnit.

Navzdory poklesu počtů nově nakažených vzbuzuje v poslední době obavy šíření varianty koronaviru omikron, která je podle expertů zřejmě nakažlivější a snadněji překoná vakcinaci. Britští zdravotníci ale ve čtvrtek uvedli, že nákaza variantou omikron má pravděpodobně mírnější následky. U lidí nakažených omikronem je o 50 až 70 procent nižší pravděpodobnost hospitalizace než u lidí s dosud dominantní variantou delta, oznámila britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA).

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat