Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V Česku je druhý potvrzený případ koronavirové varianty omikron. Jde o kontakt první nakažené

Výzkumník drží ampulku s variantou koronaviru omikron. Ilustrační foto. foto: Profimedia.cz

Česko má druhý potvrzený případ koronavirové varianty omikron. Jde o úzký kontakt ženy z Liberce, u níž se tato varianta viru na konci listopadu potvrdila jako první. Podle krajské mluvčí libereckých hygieniků Zuzany Balašové ale není nutno přijímat žádná další opatření.
  10:58

„Jde o úzký kontakt prvního případu, to znamená, že byl celou dobu v karanténě a žádné další kontakty z toho nebudou,“ řekla ve středu Balašová.

Nákazu potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Chtěl bych potvrdit druhý případ nové mutace koronaviru Omikron na území České republiky. Jde o kontakt s prvním případem této mutace. Prosím, buďte opatrní a dodržujte ochranná opatření,“ uvedl na Twitteru. „Všichni jsou vytrasovaní a jsou v kontaktu s hygienou,” doplnil pro iDNES.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Köppl.

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

V Česku se poprvé potvrdila u ženy, která se podle premiéra v demisi Andreje Babiše vrátila do České republiky z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. Je v izolaci, očkovaná. Televize Nova již dříve uvedla, že jde o šedesátiletou ženu z Liberce.

O druhém pravděpodobném případu přímo z rodiny nakažené ženy mluvila v úterý v pořadu Pressklub Frekvence 1 náměstkyně ministerstva zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Podle Balašové to je již potvrzené. „Už máme závěrečnou zprávu (testů),“ dodala.

Kontakty ženy z Liberce, která byla prvním potvrzeným případem omikronu v ČR, prověřovali hygienici nejen v Libereckém, ale i v Moravskoslezském a Středočeském kraji. V pozitivních vzorcích v Česku podle Státního zdravotního ústavu nadále v naprosté většině převažuje varianta delta a její subvarianty.

Podle Vašákové zatím nejsou přesné informace o tom, jaké bude biologické chování varianty omikron. Dosud není k dispozici dost dat, aby se dalo říct, zda je nebezpečnější, nebo naopak méně škodlivá, řekla. Vyjasnit by se to podle ní mohlo v dalších dvou týdnech. Předpokládá, že je otázka času, než se v Česku objeví více případů nákazy variantou omikron.

Denní přírůstky

Poznámka: Reinfekce zahrnuje dříve otestované, kteří již byli dříve pozitivně testovaní na covid-19 a je u nich podezření na reinfekci.
Data podléhají další validaci a mohou se měnit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!