Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Koruna, nebo euro? Spočítejte si, komu máte dát hlas při volbě do Senátu

Evropa

  17:15
PRAHA - Neznámí kandidáti s dobře utajenými názory. Takovou podobu má leckde souboj o senátorské křeslo. Pokud se nemůžete rozhodnout, komu dát ve 2. kole hlas, zkuste zjistit, s kým se lépe shodujete. Umožňuje to Volební kalkulačka, kterou zveřejnil web kohovolit.eu.

Senátor Jaroslav Kubera (ODS) foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"Volební kalkulačka dobře ukazuje názory méně známých kandidátů. Málokdo asi ví, že například Libor Michálek (Piráti) souhlasí s přijetím zákona o vyrovnaném státním rozpočtu nebo nechce, aby se u nás platilo eurem,“ říká Kamil Gregor, analytik a tiskový mluvčí sdružení KohoVolit.eu, které Volební kalkulačky vyvíjí.

ČTĚTE TAKÉ:

Pomůcku při rozhodování podle organizace využilo už přes 150 tisíc voličů. "Chtěli jsme, aby se voliči nerozhodovali jen podle úsměvů na billboardech. Při vývoji kalkulačky jsme se inspirovali v Německu a v Nizozemsku, kde si Volební kalkulačky běžně vyzkouší více než třetina voličů,“ popisuje Gregor.

Například předseda agrární komory Jan Veleba (nestraník) odpověděl shodně jako jeho protikandidát Tomáš Škaryd (ČSSD) jen v 7 otázkách z 38, které Volební kalkulačka obsahuje.

Zatímco Veleba by třeba chtěl zrušit Ústav totalitních režimů, Škaryd nikoli. Jindy je názorový průnik kandidátů ve druhém kole minimální. Jiří Dolejš (KSČM) se s Danielou Filipiovou (ODS) shodnout jen ve věcech, jako je omezení imunity či dostavba Temelína.

"Kde do druhého kola postoupil kandidát pravice a levice, najdeme rozdíly v otázkách daní či církevních restitucí. V obvodech s komunistickým a sociálně demokratickým kandidátem se zpravidla liší názory na vystoupení z EU a NATO,“ podotýká Kamil Gregor.

VÍCE O 1. KOLE VOLEB DO SENÁTU:

Autor: