Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Koruna zase drtí vývozce

Česko

Exportéři chtěli levnou korunu, ale teď tratí na poklesu jejího kurzu vůči euru

PRAHA Po měsících nářků na příliš silnou korunu, která jim ujídala ze zisků, si část českých exportérů začíná stěžovat na oslabení české měny. Slábnoucí koruna totiž dostala do pasti ty vývozce, kteří se loni na jaře rozhodli se proti jejímu dalšímu posílení zajistit. Ti totiž evropskou měnu prodávají bance stále jen za zhruba 25 korun, i když euro teď stojí už 28 korun.

„Ten, kdo se loni na jaře zahedgoval, podlehl panice a teď na tom tratí,“ říká předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Podle jeho odhadu zhruba třetina exportérů, zejména větší firmy z automobilového a strojírenského průmyslu, využila takzvaného hedgingu. V rámci této operace si podnik s bankou za určitých podmínek dohodne stálý kurz jedné měny k druhé, v tomto případě koruny k euru. To v kurzu 25,04 koruny za euro udělala pro roky 2009 a 2010 také firma Brano Group. I jí toto standardní zajištění proti nestálosti měnového kurzu v poslední době spíš táhne ke dnu, než aby ji drželo nad vodou. „Udělali jsme to zdánlivě chytře, ale ve skutečnosti úplně blbě,“ řekl LN Pavel Juříček, generální ředitel Brano Group.

Pro exportéry je kurz koruny klíčovou záležitostí. Pokud je totiž koruna příliš silná, zdražuje jejich zboží a v zahraničí po něm klesá poptávka. Podle Asociace exportérů je například kurz 25 korun za euro takzvanou mezí rentability, tedy nejnižší možnou hranicí, kdy je exportní firma schopna generovat zisk. „Pokud kurz klesne pod 25 korun za euro, jde většina exportérů do ztráty a to je dlouhodobě neudržitelný stav,“ tvrdí Grund.

Česká koruna se během posledního roku pohybovala jako na houpačce. Loňský rok začala na hladině 26,36 koruny za euro, a byla tak jen o 24 haléřů slabší než na počátku letošního roku. V průběhu prvního pololetí však rychle posilovala. Již v květnu 2008 česká měna prolomila hranici 25 korun za euro a analytici předpovídali její další posilování.

Pokračování na straně 13

Dokončení ze strany 1

„Někteří analytici tehdy tvrdili, že kurz koruny vůči euru bude začínat jedničkou,“ připomíná tehdejší dobu Grund. To samozřejmě přinutilo mnohé podnikatele k zajišťování měnových rizik, tedy k hedgingu. Většina z nich si zajistila kurz v rozpětí 24 až 25 korun za euro. „Nikdo se tím ale nechlubí. To vám nikdo neřekne,“ dodal Grund.

„Všichni mě poplácávali po ramenech a říkali, jak jsme šikovní a jak se nám to podařilo udělat nejlépe,“ vzpomíná Juříček. Několik následujících měsíců skutečně potvrzovalo, že to byl zodpovědný a dobrý krok. Koruna totiž i nadále pokračovala ve svém posilování. Tento trend vyvrcholil na konci loňského července, kdy se jedno euro dalo pořídit za pouhých 22,97 koruny. Po té koruna nastoupila opačný trend a během čtyř měsíců oslabila o tři koruny. Již na počátku prosince se její kurz opět dostal na 26 korun za euro. Ani to však nebyl konec oslabování a minulý pátek česká měna oslabila až na 28,1 koruny za euro. Firma Brano Group má i po snížení objemu zakázek v důsledku zpomalení ekonomik kvůli světové finanční krizi plánovaný rozpočet zahraničních operací okolo 155 milionů korun. „Kdybychom počítali změnu kurzu jen 27 korun vůči 25 korunám, znamená to pro nás ztrátu 310 milionů korun jen na kurzu měny,“ upozorňuje Juříček. Není přitom jediným manažerem, který naprosto standardním nástrojem řízení rizik své firmě přitížil.

„Jsem možná jediný, kdo to teď zveřejnil, ale takových firem je v České republice více,“ prohlašuje Juříček. Jako viceprezident Sdružení automobilového průmyslu má přehled o celkové situaci v tomto odvětví. Podle něj jsou zde firmy, které původně plánovaly 800 milionů korun zisku, ale kvůli naprosté nepředvídatelnosti kurzu koruny musely zisk přehodnotit a nyní počítají s tím, že budou na nule. „Firmy, které jsou v minusu, budou v červených číslech ještě hlouběji. Toto nebude nikdo rád veřejně říkat, protože to znamená ztrátu image,“ dodává Juříček.

***

Vláda začíná řešit ekonomickou krizi Ministr financí Miroslav Kalousek připravil plán řešení dopadů globální ekonomické krize, který dnes projedná vláda. Kalousek pracuje se třemi scénáři růstu HDP. Podle nejhoršího z nich by se rozpočtový schodek prohloubil až na 75 miliard korun. O krizi včera poprvé jednali i členové Národní ekonomické rady vlády (NERV). Během šesti hodin probrali 250 různých opatření, s nimiž členové NERVu na jednání přišli. Další informace na straně 13

Koruna zase drtí výrobce

Kurz koruny vůči euru v posledních 12 měsících

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!