Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Koruna zlomila další rekord

Česko

Exportéři se bojí, že kvůli příliš silné koruně zkrachují. Z posilování viní centrální banku

PRAHA Česká koruna se vyhoupla na další rekord vůči euru a domácí exportéři se začínají zlobit na centrální banku, která se zatím nemá ke snižování úrokových sazeb. Pokud v nejbližších měsících nedojde ke korekci kurzu koruny, mnoho firem zkrachuje, což poškodí českou ekonomiku.

„Jedná se o katastrofu s dlouhodobými následky,“ komentoval včerejší posílení koruny Jiří Grund, předseda Asociace exportérů. Včera odpoledne se koruna podle některých zdrojů obchodovala dokonce kurzem 23,91 za euro a vytvořila tak další rekord, pomineme-li její několikahodinový noční asijský výlet v dubnu, kdy nakoukla dokonce pod 23 korun za euro. Loni touto dobou přitom euro stálo 28,60 korun.

Skutečná hodnota koruny se přitom podle analytika Patria Finance Davida Marka pohybuje někde na hranici 25 až 25,50 za euro. „Čím větší je rozdíl mezi skutečnou a aktuální hodnotou měny, tím větší je riziko negativního dopadu na ekonomiku,“ řekl Marek. Domácí firmy již dopad silné koruny velmi pociťují, Česká národní banka (ČNB) však ponechala své sazby na stejné úrovni.

„Už se začínáme skutečně zlobit. ČNB by měla snížit úrokovou sazbu minimálně o čtvrt procentního bodu, a pokud to neudělá na svém příštím zasedání, bude to mít poškozující vliv na firmy,“ řekl Grund. Podle něj je totiž orientace ČNB na inflaci v této době, kdy vláda provádí reformní kroky a tím ji uměle zvyšuje, příliš konzervativní a ve svém důsledku povede k oslabení celé české ekonomiky.

Rezervy mnoha exportérů pro kurzové výkyvy již totiž začínají být vyčerpané a v některých firmách již dokonce nestačí pokrývat náklady. „Pokud do srpna či září nedojde ke korekci koruny, začne docházet k uzavírání firem,“ řekl Grund. Podle něj je v bezprostředním ohrožení zhruba 20 až 30 procent firem, zejména výrobců ve strojírenství a spotřebním zboží. Ty mohou dlouhodobě silnou korunu přežít jen v případě, pokud se ještě víc zadluží či budou prodávat své zboží pod výrobní cenou.

Tento měsíc již kvůli silné koruně končí OP Prostějov s výrobou v Uherském Hradišti a Olomouci. Firma oznámila snížení počtu pracovníků o téměř 760 již letos v dubnu a výrobu zachová jen v Prostějově. Další oděvní podnik, Slezan, letos také snížil počet pracovníků, a to o 700 lidí na 1500. „Je to šílené. Podle mě se bude v průmyslu propouštět ještě masivněji. Kvůli silné koruně se čím dál tím víc výrobků stává neprodejnými,“ řekl Miroslav Halfar, generální ředitel podniku Slezan.

Exportéři se proto znovu chtějí obrátit nejen na ČNB, ale i na ministerstvo financí a vyzvat je k činnosti. „Chceme od nich podporu, nechceme dary nebo dotace,“ řekl Grund.

Autor: