Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korupce na radnici v Brně. Doposud padlo pět návrhů na vazbu

Česko

  15:15
Brno - Žalobci navrhují vazbu pěti aktérů kauzy údajné korupce kolem zakázek na radnici Brna-středu ze všech tří možných důvodů - je to obava z útěku, ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti. Novinářům to v sobotu před začátkem neveřejných vazebních zasedání řekl státní zástupce Radek Mezlík.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Reprofoto

„Podle mého názoru je dána obava, že uprchnou nebo se budou se vyhýbat trestnímu stíhání nebo že budou mařit vyšetřování tím, že budou ovlivňovat svědky. Třetím důvodem je, že by mohli pokračovat v té činnosti, která je jim kladena za vinu,“ řekl novinářům Mezlík.

Policie ukončila zásah na radnici v Brně. Žalobci navrhují vazbu pěti aktérů kauzy

Jména pěti lidí, pro které státní zastupitelství navrhuje vazbu, nechtěl Mezlík komentovat. Podle médií je mezi zadrženými radní Brna-středu Jiří Švachula (ANO), který měl na starosti investice. Návrh na vazbu se podle sobotních Lidových novin dále týká ještě tří podnikatelů, například Pavla Ovčarčina, a také vedoucího investičního odboru Brna-středu Petra Liškutina. Jména ale oficiálně zatím nikdo nepotvrdil.

O vazbě od 12:00 rozhoduje soudce Městského soudu v Brně za účasti dozorového státního zástupce v policejní budově v Příční ulici. Soudce Libor Hanuš novinářům před začátkem řekl, že rozhodování potrvá do večera. Kolem 14:30 už soud patrně neveřejně rozhodl o dvou obviněných, advokáti procházející recepcí policejní stanice ale nebyli ochotní nic říct. Nejsme zproštěni mlčenlivosti, opakovali právníci.

Policisté ve čtvrtek a pátek zasahovali na různých místech v Česku. V noci na pátek policie obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Návrh na vazbu se týká pěti z nich. Vazbu žalobci nepožadovali například u jednoho z mužů, který usiluje o status spolupracujícího obviněného.

Druhá větev případu podle dostupných informací souvisí s děním kolem mýtného tendru včetně schůzek mezi zástupci firmy Kapsch, místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Pojítkem obou větví by mohl být právě Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo.

Faltýnek v pátek připustil, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel se i se zástupci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru, aby Česká republika nemusela řešit co dál s mýtem. Sobotní Právo uvedlo, že proti Faltýnkovi svědčí policejní odposlechy. Deník napsal, že policie má nahrávky z jeho schůzek s šéfem Kapsche Karlem Feixem i s Rafajem. „Faltýnek řekl předsedovi ÚOHS Rafajovi mj., že je potřeba udělat to, co chce společnost Kapsch,“ shrnují detektivové podle Práva obsah jejich rozhovoru.

Jiří Švachula

Komunální politik Jiří Švachula, jehož jméno zaznívá v médiích v souvislosti se čtvrteční policejní razií, se v Brně do veřejného povědomí dostal nejprve jako galerista. V jeho Galerii Aspekt vystavovali přední čeští umělci. Do politiky vstoupil v barvách hnutí ANO a na radnici Brno-střed má jako uvolněný člen rady na starosti investice a správu bytových domů.

Kriminalisté v souvislosti se čtvrteční razii na radnici městské části obvinili v noci na pátek devět lidí. Obvinění padla z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Jména obviněných nejsou zatím známá. Podle některých médií policisté zadrželi i Švachulu.

V minulém volebním období byl Švachula místostarostou Brna-středu, i tehdy se zabýval například problematikou oprav a privatizace bytů v centru Brna. Působil i v představenstvu Veletrhů Brno. Zatímco v roce 2014 kandidoval z druhého místa kandidátky, loni to bylo z devátého místa, přesto uspěl a získal mandát.

V rámci brněnského hnutí ANO nepatřil Švachula k mediálně nejviditelnějším členům. Náleží však ke sponzorům hnutí. Server Hlídač státu eviduje na transparentním účtu ANO několik plateb od Švachuly. Celková hodnota darů činila 115.000 korun.

Před vstupem do politiky se Švachula věnoval výtvarnému umění. Galerie Aspekt sídlí v někdejším letohrádku na špilberském svahu za domem na adrese Údolní 13, kde Švachula podle veřejného rejstříku působí ve společenství vlastníků a podle katastru je také spolumajitelem nemovitosti.

Dvoupodlažní galerie vznikla v roce 1990, vystavuje hlavně moderní a současné české umění. Galerie vydávala také autorské monografie o výtvarnících zvučných jmen, jako jsou Václav Boštík, Stanislav Libenský nebo Michal Gabriel.

Kurátorem a architektem všech výstav i autorem všech knih je podle webu galerie právě Švachula. Kromě toho působil také v dalších firmách. Podle obchodního rejstříku to byla například reklamní firma Aspekt Advert, výrobce elektřiny Pure Power (dnes Rouchovanská sluneční) nebo vinárna Garage Wine.

Aktuálně je ve veřejných rejstřících vedený jako zakladatel Nadace Aspekt 2000 a člen dozorčí rady ČD Cargo. Podle serveru Lidovky.cz Švachula působí na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže jako člen rozkladové komise. I na antimonopolním úřadu byla ve čtvrtek policie.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat