29. července 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Korupce při pronájmu majetku v Praze 1? Podnikatel uplatí, šéf místní ODS pomůže, píše žalobce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 16Diskuse
Na úřadu Městské části Praha 1 zasahovala policie v úterý ráno. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na úřadu Městské části Praha 1 zasahovala policie v úterý ráno. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Někdejší šéf jednoho z místních sdružení ODS v Praze 1 Martin Skála měl podle policie systematicky vynášet spřáteleným podnikatelům informace z výběrových řízení, aby se úspěšně dostali k pronájmu městského majetku. Na oplátku za to údajně inkasoval statisícové úplatky. Tvrdí to obžaloba, kterou Lidovky.cz získaly. Skála se bude před soudem zodpovídat ze dvou trestných činů, líčení startuje v listopadu.

V roce 2016 měla Městská část Praha 1 v úmyslu pronajmout nebytové prostory v ulicích Dlouhá, Jungmannova a Samcova. Sloužit měly podnikatelům ke komerčním účelům. Skála byl tehdy coby zastupitel, šéf finančního výboru a především člen komise obecního majetku detailně seznámený s podmínkami a průběhem soutěží. O poznatky se přitom podle žalobce dělil s blízkými podnikateli, aby jim pronájem zprostředkoval.

„Obviněného (podnikatele) informoval (Skála) před zveřejněním záměru na pronájem, o tomto záměru tedy věděla obchodní společnost dříve než ostatní soutěžitelé. Po zveřejnění záměru osobně řešili parametry veřejné soutěže, zejména taktiku ke stanovení vhodné výše nabídkové ceny, která by znamenala vítězství v této soutěží,“ stojí v obžalobě, kterou mají Lidovky.cz k dispozici.

Z výše uvedeného jednání Skály těžil při soutěži o prostory v Dlouhé ulici podnikatel chorvatského původu Petrit T., který chtěl na místě otevřít stylovou italskou restauraci. Informace od politika se nakonec podle všeho vyplatily. Byznysmen řízení vyhrál, jeho vítězství stvrdila rada místní městské části. Za své služby si měl nechat Skála slíbit 600 tisíc korun, přičemž podle státního zástupce 300 tisíc korun skutečně inkasoval.

Obdobně údajně postupoval při dalších dvou soutěžích. V Jungmannově ulici se hrálo o pronájem prostoru zkolaudovaného jako prodejna potravin, v Samcově ulici se soupeřilo o možnost provozovat kuchyni s jídelnou pro seniory. V prvním případě se Skála podle státního zástupce smluvil se známou podnikatelkou Ivetou Z., že se společnými silami pokusí zajistit prodejnu pro jednoho vietnamského živnostníka.

Konzultace za účelem vítězství v soutěži

„Pomáhal (Skála) formulovat znění nabídek, (…), konzultoval s ní (Ivetou Z.) strategii, která by vedla k výhře v těchto veřejných soutěžích. V průběhu soutěží podával obviněné (Ivetě Z.) informace o nabídkách dalších uchazečů a o interních informacích o postupu Městské části Praha 1 v těchto soutěžích,“ píše státní zástupce. Vietnamský podnikatel za to údajně předal Ivetě Z. 700 tisíc korun, aby si je se Skálou rozdělili.

Nicméně v soutěžích o plochy v Jungmannově a Samcově ulici tato taktika kýžený efekt nepřinesla. V jednom řízení „Skálův kůň“ nevyhrál, v druhé místní městská rada vítěznou nabídku ani nevybrala. Krátce po poslední soutěži spustili kriminalisté zatýkání, pro Skálu a spol. si došli koncem února loňského roku. Policie dohromady včetně politika obvinila čtyři lidi a dvě firmy.

Martin Skála.
Starosta Lomecký vede Prahu 1 druhé volební období.

Skála předstoupí před soud coby obžalovaný ze zneužití pravomoci úřední osoby a ze sjednání výhody při veřejné zakázce. Komunikaci mezi ním a dalšími obviněnými policie monitorovala. „Jsou to odposlechy a záznamy telekomunikačního provozu, výsledky operativně-pátracích prostředků v podobě sledování osob,“ přiblížil už dříve serveru Lidovky.cz odpovědný státní zástupce Jan Lelek, na čem hlavně stojí obžaloba.

‚Měl podezření, že se Skálou něco není v pořádku‘

U soudu se počítá s přehráním a přečtením desítek záznamů telefonních hovorů či SMS. Už v průběhu vyšetřování ukázal na Skálu Petrit T., jenž potvrdil vyplacení všimného. Dnes už bývalému politikovi ODS svou výpovědí nepomohl ani radní Jan Votoček. „Měl podezření, že se Skálou není něco v pořádku. Někteří lidé oznamovali, že z nich tahal peníze, ale nikdy nechtěli nic potvrdit,“ píše se o Votočkově svědectví v obžalobě.

A kde je přijetí úplatku?

Na první pohled může mást, že Martin Skála není obžalovaný z přijetí úplatku, ačkoliv si měl převzít 300 tisíc korun. Nicméně expolitik je v rámci trestného činu sjednání výhody při veřejné zakázce, veřejné soutěži a veřejné dražbě obžalovaný podle odstavce, který v sobě přijetí úplatku zahrnuje. 
„Kdo za okolností uvedených v odstavci 1 žádá, přijme nebo si dá slíbit majetkový nebo jiný prospěch a spáchá takový čin jako úřední osoba, (..),“ píše se v daném paragrafu. V tomto smyslu se jiným prospěchem rozumí úplatek.

Sám Skála před vyšetřovateli uvedl, že nic nelegálního neprovedl. Odmítl, že by převzal peníze či ovlivňoval průběh výběrových řízení. V souvislosti se soutěží o prostor v Samcově ulici jen připustil, že se svým známým podnikatelem pouze konzultovali veřejně přístupné informace. Nicméně pokud se hlavnímu aktérovi případu nepodaří před soudem obhájit, vystaví se hrozbě až 10letého pobytu za mřížemi.

Před svým zatčením vedl Martin Skála jedno ze dvou místních sdružení ODS v Praze 1. Prakticky obratem po zadržení však rezignoval na post zastupitele a stranu opustil. Do zátahu policie se řadil mezi místní vlivné politiky, v zastupitelstvu Prahy 1 zasedal od roku 2006. Poslední volební období řídil finanční výbor, seděl v komisi obecního majetku a byl i členem komise pro výchovu a vzdělávání.

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký už dříve pro Lidovky.cz uvedl, že kauzu svého bývalého kolegy vnímá jako možné selhání jednotlivce. Zadaný audit prý prokázal, že mechanismy výběrových řízení má radnice nastavené správně. „Policie nám zabavené dokumenty vrátila s tím, že nedošlo ze strany Prahy 1 k žádnému pochybení (policie si pro řadu dokumentů při zátahu došla na městský úřad, pozn. aut.),“ podotkl.

  • 16Diskuse


Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky