Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Korupce: vysoká státní úřednice před soudem

Česko

Proti Kafkové policie nashromáždila za tři roky stovky hodin odposlechů, chytil se do nich i podnikatel Babiš

PRAHA Vzala úplatek 400 tisíc a nechala si slíbit další tři miliony korun – tvrdí obžaloba o člence nejvyššího vedení někdejší České konsolidační agentury a jedné z nejlépe placených úřednic v Česku Radce Kafkové. Případ se odehrál v roce 2006.

Hlavní líčení, ve kterém se státní zástupkyně Petra Pavlánová bude snažit přesvědčit soud o vině obžalované, začne dnes u Obvodního soudu pro Prahu 7. Pokud ji prokáže, může Kafková od soudu odejít až s osmi lety vězení. V moderní české historii jde teprve o druhý případ vysokého státního úředníka spravujícího miliardy korun, který bude souzen kvůli přijetí úplatku.

V nejznámější korupční kauze byl v roce 1996 odsouzen někdejší šéf Centra kuponové privatizace Jaroslav Lizner na šest let vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele a úplatkářství. Policie ho zatkla dva roky předtím při přebírání osmimilionového úplatku za zprostředkování prodeje akcií Klatovských mlékáren.

Proces s Kafkovou nemusí být jednoduchý. „Očekávám, že vzhledem k množství důkazního materiálu bude hlavní líčení dlouhé,“ řekl LN soudce Roman Podlešák.

Hlavními důkazy obžaloby jsou stovky hodin tři roky trvajících odposlechů Kafkové a jejích údajných kompliců. Pokud se nikdo z obžalovaných soudu neomluví a jednání nebude odročeno, mělo by hlavní líčení trvat dva dny. „Mám připravenu prezentaci odposlechů, které jsou hlavním důkazním materiálem. Jen čtení odposlechů paní Kafkové bude trvat okolo šesti hodin. U dalších obžalovaných je to ještě delší,“ řekla Lidovým novinám státní zástupkyně Pavlánová. Kromě Kafkové státní zástupkyně žaluje také Josefa Tykvu a Josefa Lopatu, kteří v minulosti pracovali spolu s Kafkovou v ostravské ČKA, a podnikatele Pavla Hracha. Skupina kolem Kafkové se díky informacím od této kdysi nejvlivnější ženy českého byznysu dostávala k lukrativním pohledávkám, které posléze kupovala. Policie zdokumentovala případ zmanipulovaného prodeje společnosti Cetus, za který měla Kafková dostat úplatek.

Pokračování na straně 3

Korupce: začíná soud s vysokou státní úřednicí Kafkovou

Dokončení ze strany 1

Celkem 400 tisíc korun se našlo v autě jejího přítele Františka Dombeka, které parkovalo v garáži Kafkové. Dombek tehdy působil jako člen představenstva PPF banky. Po zveřejnění skandálu z vedení banky odešel. V přidružené kauze bude soud řešit případ Evy Hruškové – rovněž zaměstnankyně ostravské ČKA. Ta se také chytila do sítě odposlechů – policisté díky jejím telefonátům zjistili, že jí Tykva s Lopatou v Praze platí byt a ona za to vynáší informace o chystaných prodejích pohledávek. Podle důvěryhodného zdroje Lidových novin policisté zdokumentovali také řadu hovorů mezi Kafkovou a podnikatelem Andrejem Babišem. Ten se intenzivně snažil koupit pohledávky za společností Kostelecké uzeniny a s Kafkovou si často telefonoval a několikrát se s ní i sešel. Pohledávku nakonec získal a Kostelecké uzeniny ovládl. Zaplatil za ni však vysokou cenu. Zatímco obvykle kupci balíků pohledávek platili maximálně 30 procent jejich hodnoty, Babiš zaplatil 85 procent. Spojením Babiše s Kafkovou se však soud zabývat nebude. „Odposlechy jsou vytěženy, toto se řešit nebude,“ řekla pouze státní zástupkyně Pavlánová. Česká konsolidační agentura zanikla v roce 2007, kdy její agenda přešla pod ministerstvo financí. Do té doby řešila dědictví ekonomické transformace – jejím prostřednictvím se prodaly nedobytné pohledávky – především vzniklé krachem IPB – za stamiliardy korun.

***

NEJLÉPE PLACENÁ ÚŘEDNICE V ČESKU

Radka Kafková patřila až do svého zatčení v červenci 2006 mezi nejlépe placené úředníky v Česku. Její roční příjem byl včetně odměn pět a půl milionu korun. Jelikož krátce před zatčením otěhotněla, nemohla ji ČKA propustit a základní plat brala i během vyšetřování. Ve vazbě strávila tři měsíce a poté odešla na mateřskou dovolenou.

Autor: