Čtvrtek 14. listopadu 2024, svátek má Sáva
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Korupční aféra Nečesaného se rozrůstá. Policie obvinila další dvě osoby, měly dávat úplatky

Česko

  5:00
PRAHA - Údajná korupční aféra ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného se rozrůstá. Policie začala stíhat další dvě osoby pro trestný čin podplacení. Podle informací serveru Lidovky.cz se jedná o osoby ze zdravotnických firem, od kterých měl Nečesaný inkasovat peníze. Spolu s ním si už před rokem vyslechla obvinění i jeho žena Šárka, která měla úplatky legalizovat.

Luděk Nečesaný. foto:  Petr Topič, MAFRA

Obvinění z přijímání úplatků si ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný vyslechl loni v červnu. Spolu s ním začala policie stíhat i jeho manželku Šárku, a to konkrétně pro legalizaci výnosů z trestné činnosti. Ačkoli kauza téměř zapadla ve stínu případu jejich syna Lukáše, který se u soudu znovu zpovídá pro údajný pokus o vraždu kadeřnice (více čtěte ZDE), server Lidovky.cz nyní zjistil, že případ manželů Nečesaných se rozrostl o další obvinění.

„Nově jsme zahájili trestní stíhání dalších dvou osob, jejich jednání je kvalifikováno jako zločin podplacení,“ potvrdil dozorující státní zástupce Lukáš Otipka.

Dával někdo úplatky?

Případ souvisí s údajným předražením zdravotnických zakázek za vybavení kardiocentra a traumacentra v liberecké nemocnici za 239 milionů korun. Týká se zakázek z let 2008 až 2009. Modernizace oddělení měla být předražena o 24 milionů korun (více čtěte ZDE). Na základě účelově fakturovaných služeb měla společnost Sarmed, kterou v tu dobu vedla právě Nečesaného manželka Šárka, inkasovat peníze. Podle policie šlo o úplatky.

Sám ředitel nemocnice Nečesaný obvinění od počátku odmítal. Mimo jiné i z toho důvodu, že kdyby měl - podle svých slov z loňského června - úplatek skutečně přijmout, musela by policie spolu s ním obvinit i někoho, kdo mu finanční úplatu poskytl. To se ale na počátku obvinění nestalo. „Policie neobvinila zatím nikoho, kdo by mně měl úplatek dát,“ uvedl loni na tiskové konferenci.

Paragraf podplacení

Nové obvinění se v trestním zákoníku opírá konkrétně o paragraf 332 Podplacení.

  • (1) Kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, nebo kdo jinému nebo pro jiného v souvislosti s podnikáním svým nebo jiného poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.
  • (2) Odnětím svobody na jeden rok až šest let, propadnutím majetku nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
    a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu opatřit sobě nebo jinému značný prospěch nebo způsobit jinému značnou škodu anebo jiný zvlášť závažný následek.

Současné obvinění dalších osob mu tak může zkomplikovat situaci. Podle informací serveru Lidovky.cz se jedná o dvě osoby z prostředí zdravotnických firem, které měly úplatek Nečesanému poskytnout. „Trestní sazba je jeden až šest let vězení,“ doplnil ještě státní zástupce Otipka (viz box Paragraf podplacení).

„Slyším o tom až teď od vás,“ reagoval sám Nečesaný na dotaz serveru Lidovky.cz. Obvinění dalších osob pro něj bylo překvapením, protože podle jeho slov dosavadní důkazy prý vyloučily jednání, ze kterého ho policie viní. „Po roce a čtvrt už je to ale docela na místě. Doposud mi nikdo nekonkretizoval, co jsem měl provést, natož s kým. Jestli se toto z nového obvinění dozvím, tak se na to velmi těším,“ uvedl ještě ředitel liberecké nemocnice.

Ekonomická raketa

Z nuly patnáct milionů. Manželka Nečesaného stvořila ekonomickou kometu

Spolu s Nečesaným byla loni také obviněna jeho manželka Šárka. Podle policie totiž přes svou firmu Sarmed legalizovala peníze, které měl Nečesaný nelegálně obdržet. Jak také už dříve informoval server Lidovky.cz, firmu Sarmed založila Nečesaného manželka v lednu roku 2009. S vkladem 200 tisíc korun byla jediným společníkem a sídlila v rodinném domě ve vilové části Liberec-Rochlice.

Za „poradenskou a konzultační činnost“, jak zněl oficiálně název činnosti, se Nečesaná hned v prvním roce podnikání vypracovala na obrat patnáct milionů korun. Přitom většinu toho, co vydělala, vykázala jako mzdové náklady. Kolik zaměstnanců společnost v tu dobu měla, se ale z oficiálních dokumentů nedá zjistit a odpovědět tehdy nechtěla ani sama Nečesaná. O rok později se firmě Sarmed opět dařilo, ačkoli měla obrat už „jen“ pět milionů korun, i jejich většinu zaúčtovala do osobních nákladů (více čtěte ZDE).

Za legalizaci výnosů jí hrozí tři až osm let vězení, Nečesanému za přijetí úplatku pět až dvanáct let. Loni v červenci oznámil, že rezignuje na post ředitele, aby kauza nepoškozovala pověst nemocnice. Dozorčí rada ho přesvědčila, aby zůstal, a on proto rezignaci stáhnul. Tehdy se za něj podstavil i liberecký primátor Tibor Batthyány (ANO 2011).

Luděk Nečesaný.
Ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný.

Krátce po obvinění Luděk Nečesaný zmínil, že trestní stíhání jeho a jeho manželky může souviset s osvobozením syna Lukáše. Podle dřívějšího vyjádření se ho policie může snažit oslabit a mimo jiné ho odstavit od finančních prostředků, které na obhajobu syna využívá. Ten byl odsouzen k třinácti letům vězení za vraždu. Nejvyšší soud však rozsudek zrušil a vrátil věc k novému projednání.

  • Luděk Nečesaný je otcem Lukáše Nečesaného, kterého soud osvobodil. Odsouzen byl na 13 let za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích.
  • Exministryně spravedlnosti Helena Válková podala ve věci stížnost a Lukáše Nečesaného nakonec osvobodil Nejvyšší soud.
  • Případ se vrátil k novému projednání.
Nejvyšší soud v Brně zrušil 20. května třiadvacetiletému Lukáši Nečesanému...