1. dubna 2015 10:55, aktualizováno  15:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Homolka: policie obvinila účetní, Rittigova advokáta a opět Dbalého

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý | foto: MAFRA - Robert Rambous

PRAHA Protikorupční policie opět úřaduje v pražské Nemocnici Na Homolce. Podle ověřených informací serveru Lidovky.cz obvinila šest lidí, mezi nimi účetní Emilii Bialešovou, advokáta kanceláře MSB Legal Davida Michala, exporadce ředitele nemocnice Zdeňka Čápa a Josefa Kantůrka i samotného exředitele Vladimíra Dbalého.

„Můžeme potvrdit, že dnešního dne byla jedna osoba zadržena, protože u ní státní zástupce shledává důvody pro vazbu. A u dalších čtyř osob bylo zahájeno stíhání pro několik trestných činů. Blíže se k trestným činům a možné škodě vyjádříme až během dne,“ řekla k informacím serveru Lidovky.cz pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Vztahuje se to k jednání, které mělo poškodit Nemocnici Na Homolce,“ dodala ještě. Později zastupitelství přidalo informaci, že obvinění si vyslechlo šest lidí. 

Obvinění se týká veřejných zakázek na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. „Tímto jednáním vznikla podle policejního orgánu Nemocnici Na Homolce škoda v celkové výši přes 50 milionů korun a mezi obviněnými došlo v souvislosti se zadáním uvedených zakázek k předání úplatků v celkové výši převyšující 10 milionů korun,“ informoval dozorující státní zástupce Zdeněk Matula. 

Obviněné lidi policie podle něj stíhá mimo jiné pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení. 

Vyšetřování Dbalého a spol. skončilo. Policisté navrhli obžalovat 7 lidí

Dbalý a dalších šest lidí již čelí obvinění kvůli údajně zmanipulovaným zakázkám od loňského června. Nové stíhání nicméně s předchozími skutky nesouvisí, protože policie již navrhla skupinu kolem obžalovat kvůli zakázkám na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. 

Lidové noviny uvedly, že nynější vedení nemocnice se s Bialešovou dohodlo na ukončení spolupráce. Na Homolce podle LN působila téměř dvě dekády a v roce 2008 v Dbalého éře s nemocnicí podepsala dohodu na účetní a právní služby za 159 milionů korun.

První dvě obvinění na Homolce v kostce

Dbalý a dalších pět lidí čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

V srpnu si bývalý ředitel nemocnice vyslechl druhé obvinění kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

V půli září soud zamítl lékařovu žádost o propuštění z vazby, podle deníku Právo uznal důkazy předložené státním zástupcem Zdeňkem Matulou usvědčující lékaře z ovlivňování svědků a maření objasňování trestné činnosti. Dbalému zjevně uškodil nález naditého kufru. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!