16. ledna 2018 13:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Korupční kauza Rath II je opět na stole, kriminalisté uzavřeli vyšetřování

„Jsem rád, že už neexistuje trest smrti, protože jinak bych ho dostal,“... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Jsem rád, že už neexistuje trest smrti, protože jinak bych ho dostal,“... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Blíží se rozhodnutí, zda David Rath usedne na lavici obžalovaných i ve své méně exponované kauze. Policie uzavřela vyšetřování případu, v němž se měl bývalý hejtman spolu s dalšími jednotlivci a firmami podílet na „ohýbání“ zakázek v nemocnicích Středočeského kraje. Spis mají od počátku ledna obvinění v rukou. Pokud nebudou mít připomínky, státní zástupce rozhodne, zda je pošle k soudu.

„V uvedené trestní věci již policejní orgán ukončil doplnění vyšetřování a nyní probíhá prostudování trestního spisu obviněnými a poškozenými,“ potvrdil zjištění serveru Lidovky.cz odpovědný státní zástupce Jiří Pražák z Vrchního státního zastupitelství v Praze. 

Hlavní úlohy v kauze náleží devíti lidem včetně Ratha a osmi firmám. Společně se měli domluvit na manipulaci tendrů spjatých se středočeskými špitály. Na úplatcích si podle poznatků policie chtěli rozdělit 66 milionů korun.

Případ už jednou obžalovaný byl, ale loni v lednu Krajský soud v Praze rozhodl o jeho vrácení na stůl kriminalistům. Soudce Ivo Zelinka jednak vyhodnotil způsob obstarání odposlechů jako nezákonný, do jeho rozhodnutí pak promluvila i novela zákona o trestní odpovědnosti právnických firem.

„Doplnění spočívalo především v zajištění podkladů potřebných k posouzení, zda obviněné právnické osoby vynaložily veškeré úsilí, které na nich bylo možné spravedlivě požadovat, aby zabránily spáchání trestných činů fyzickými osobami, jejichž jednání jim je přičítáno,“ přiblížil žalobce Pražák,v čem hlavně spočívala dodatečná práce policie.

‚Sám jsem zvědavý, jak se s tím vypořádali‘

Novela firmám umožňuje vyvinění právě ve chvíli, pokud doloží dostatečnou snahu předejít trestné činnosti svých lidi.  Policie svou práci dokončila na sklonku loňského roku, od 2. ledna si prochází spis pachatelé i poškození, jímž je především Středočeský kraj.

„Po skončení prostudování předloží policejní orgán, pokud nevyhoví případným návrhům na doplnění dokazování, trestní spis státnímu zástupci s návrhem na vydání rozhodnutí, což může být podání obžaloby nebo jiný způsob vyřízení věci,“ poznamenal Pražák.

Nejvyšší soud v Brně projednával 7. června stížnost pro porušení zákona, kterou...
Nejvyšší soud v Brně projednával 7. června stížnost pro porušení zákona, kterou...

Server Lidovky.cz kontaktoval exhejtmana Ratha s dotazem, zda se na policii obrátí s podněty na doplnění spisu. Přímé odpovědi se vyhnul. „Samotného mě zajímá, jak se vypořádali (vyšetřovatelé) s rozhodnutím soudu, že jsou odposlechy nezákonné. Vyplývá z toho, že by vůbec neměly být ve spisu,“ poznamenal pouze Rath.

Vyjádření stran by nemělo trvat déle než pár týdnů, pak by měl žalobce rozhodnout. Machinace se měly týkat třeba zakázky na opravu jednoho z bloků kladenské nemocnice, v případu jako obvinění figurují mimo jiné Rath, Kateřina Pancová či Petr Kott, vedle nich pak v kauze uvízly firmy Metrostav, Konstruktiva Branko či JIPE. Podle dohody se měly strany podělit o 66 milionů korun, nakonec si podle policie rozebrali 3,4 milionu.

Kauza Rath II

V druhé větvi případu původně čelili obžalobě vedle Davida Ratha Kateřina Pancová, její muž Petr Kott, ředitel středočeské záchranky Martin Houdek, bývalý člen představenstva Metrostavu Pavel Pilát či jeho někdejší kolega z firmy Jiří Anděl. Státní zástupce obžaloval i samotný Metrostav, spolu s ním i dalších sedm společností včetně Konstruktiva Branko nebo JIPE.
Manipulovat se mělo se zakázkami na rekonstrukci bloku C2 v Nemocnici Kladno, opravu Pavilonu O nemocnice v Kolíně, vybudování parkoviště a pavilonu Palackého v mladoboleslavském špitálu a tendrem na dodání 48 sanitek pro středočeskou záchranku.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky