15. května 2017 12:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Korupční kauzu kolem podnikatele Čadka a pošty bude řešit soud

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Lukáš Čadek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lukáš Čadek | foto: Petr TopičMAFRA

PRAHA Pražské vrchní státní zastupitelství poslalo k soudu obžalobu na podnikatele Lukáše Čadka v kauze korupce a podvodu kolem státního podniku Česká pošta. Vyplývá to z vyjádření dozorujícího státního zástupce Zdeňka Matuly.

Případ má dvě části. Čadek byl nejprve obviněn z korupce a později také z podvodu, za který mu hrozí až deset let vězení. V korupčním případu s ním figuruje také Kamil Choc, který má kvůli policejnímu vyšetřování pozastavené členství v ČSSD.

Kauza vypukla v létě 2015. Policie Čadka obvinila z korupce poté, co tvrdil, že po něm Choc chtěl třímilionový úplatek za urovnání sporu s poštou. V médiích se objevovaly informace, že milion měl jít straně a dva miliony ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). Vyšetřování ale neprokázalo, že Chovanec v případu figuroval. Případem se předloni zabývala i Bezpečnostní rada státu. Policisté tehdy obvinili i Choce.

Žalobci případ po několika týdnech poslali k soudu ve zkráceném přípravném řízení a navrhli potrestání obou aktérů kauzy za nepřímé úplatkářství. Za tento čin hrozí až dva roky vězení tomu, kdo úplatek poskytne, nabídne nebo slíbí, a až tři roky vězení tomu, kdo úplatek žádá či přijme. Soudy ale zkrácené přípravné řízení zamítly.

Korupce a podvod

Vloni byl Čadek obviněn také z podvodu. Podal totiž na Českou poštu trestní oznámení a kvůli obchodnímu sporu po ní požadoval 27 milionů korun. Podle detektivů si ale důkazy o nároku na peníze vymyslel a falšoval i klíčové e-maily.

Policie vyšetřování obou případů spojila a letos v lednu vyšetřování ukončila a o měsíc později navrhla obžalobu. „Vyhověl jsem návrhu policejního orgánu a podal jsem k Městskému soudu v Praze obžalobu na dvě fyzické a jednu právnickou osobu,“ sdělil v pondělí bez bližších podrobností Matula.

Kauza Česká pošta: Chovanec v. Čadek
Lukáš Čadek

Čadek v minulosti v médiích vinu opakovaně odmítl. Na poštách prodával šicí boxy nebo drobné hračky a sortiment chtěl rozšířit. Tvrdil, že kvůli tomu nakoupil zboží za 20 milionů korun, ale pošta od obchodu upustila, a zkrachoval.

Podle pošty nabízel Čadek prodej dárkových poukázek, což ale jevilo známky loterie, ke které neměl podnikatel oprávnění, a i proto ze zakázky sešlo. Pošta v minulosti uvedla, že smlouvu na takový sortiment s Čadkem nikdy neuzavřela.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz