Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Korupční odposlechy - III. díl: Podojíme kravičku. Babu sestřelíme za víc

Česko

  14:00
PRAHA - PŘEPIS ODPOSLECHU UVNITŘ. Největší potíže skupině kolem Poláčka a Kušnierze dělala osmašedesátiletá podnikatelka Milena Pucholtová, která chtěla patnácti milionovou dotaci na vybudování penzionu Villa Mannesmann.

Soud vzal do vazby pět podezřelých z korupce na úřadu v Ústí foto: ČTK

Krajský soud v Ústí nad Labem začal před Vánoci rozplétat činnost skupiny, která podle policie parazitovala na přidělování evropských dotací v severních a západních Čechách. Kromě exšéfa dotačního úřadu Severozápad Petra Kušnierze ji tvořili tři majitelé severočeských heren a barů – Václav Poláček, Roman Švec a Ukrajinec Vladislav Ivanovič Hleba.

I. a II. díl odposlechů najdete zde:

Pucholtová se napojila na skupinu, což Poláček v SMS zprávě Kušnierzovi glosoval slovy: „Podojíme chomutovskou kravičku, která mléko dává.“ Slibovali si od ní hodně, když v další SMS zprávě stálo, že Mikeš dal 250 tisíc a „baba by šla sestřelit za víc“.

Pucholtová nakonec zaplatila 600 tisíc - u soudu to přiznala, Poláček to potvrdil a dodal, že si je všichni čtyři včetně Kušnierze rovným dílem rozdělili. Projekt se ale zadrhnul kvůli chybějícímu potvrzení, že nepoškozuje životní prostředí - konkrétně hnízdiště ptáků. Podle obžaloby pak Kušnierz zařídil, aby se k žádosti připojil antedatovaný posudek (ten je hlavním důkazem, že skutečně docházelo k manipulacím s dotacemi). Projekt se však nakonec zarazil definitivně, a když to Pucholtová zjistila, chtěla peníze zpět.

Server Lidovky.cz vám přináší přepis části odposlechu

Dne 23. února volala Švecovi, požadovala telefon na Kušnierze a ulevovala si: „To mohl ohlídat, ty peníze, s..e mě, řeknu mu to mezi čtyřma očima, protože mě tak s..e.“ Švec si pak volal s Poláčkem a oba svorně na Kušnierze nadávali.

Švec: Pravda je, že to pořádně neudělal, bylo to všechno takový kostrbatý, chlupatý.
Poláček: Peníze se vzaly, nikdo nic nedělá. Š: Péťa (Kušnierz) nic nedělá a dos..l papíry (...). Nějaký vyj....ý ptáci, to byla jeho jediná práce.

Švec pak vyprávěl Poláčkovi o tom, že Pucholtové syn - „ten paskvil“ - chce jít za Kušnierzem a „dělat bordel“. Oba pak přiznali, že to pokazili - baba tak „blbá není“, ale stejně nedostane nic.

P: Já ji m...m.
Š: Já ji taky m...m.
P: Já ji m...m, já ji p...m do huby, já ji s..u, jestli je to v k...ě, tak ať si to jde vyřídit s Péťou (Kušnierzem).

Na Pucholtovou si již předtím stěžovali Kušnierz s Poláčkem: „Dementní baba a ještě její synátor.“