8. června 2017 10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koryta řek jsou i přes srážky skoro prázdná. Nejhorší je situace na jižní Moravě

Řeka Morava (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řeka Morava (ilustrační foto) | foto: image20.webshots.com

BRNO Srážky v posledních týdnech jen pozastavily prohlubující se sucho v krajině, po jejich odeznění jsou koryta opět téměř prázdná. Nejhorší je situace na jižní Moravě, Vysočině a Zlínsku, uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Povodňové průtoky ze začátku května, bouřky z poloviny května a přívalový déšť na konci měsíce podle povodí zvýšily průtoky v tocích jen krátkodobě.

„Srážky v posledních týdnech jen pozastavily prohlubující se sucho v krajině, nedoplnily stavy podzemních vod, a tak se vodnosti toků pomalu, ale jistě vracejí k podprůměrnému stavu. Sucho a podnormální vodnosti zaznamenáváme prakticky na celém území (spravovaném podnikem Povodí Moravy),“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Nízké průtoky vykazují především řeky na jižní Moravě, například Litava v Brankovicích je na 13 procentech, Velička ve Strážnici na 10 procentech, stejně tak Rokytná v Moravském Krumlově. Se suchem se ale potýkají i řeky na Vysočině: Želetavka ve Vysočanech (12 procent), Balinka v Balinách (osm procent), Oslava v Nesměři (31 procent). Ve Zlínském a Olomouckém kraji jsou hladiny řek také pod normálem, nejčastěji na 30 až 55 procentech.

„Nízké přítoky způsobují pokles hladin ve vodních nádržích ve správě Povodí Moravy. Ty klesají z důvodu zabezpečování povolených odběrů a dodržování minimálních průtoků pod vodními díly, které jsou vyšší než přítoky do nádrží,“ uvedl Gargulák.

Například ve vodním díle Boskovice klesla hladina za poslední týden o 10 centimetrů, v Mostišti o 24 centimetrů, Vranov šel dolů o 33 centimetrů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz