7. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kotlebovci si v Praze otevřeli ‚konzulát‘. Činnost pobočky zajišťuje Vandasova dělnická strana

Krajně pravicová slovenská L’udová strana Naše Slovensko otevřela svůj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajně pravicová slovenská L’udová strana Naše Slovensko otevřela svůj... | foto: Facebook DSSS

PRAHA Slovenští krajně pravicoví politici zakotvili v Praze. Zástupci L'udové strany Naše Slovensko (L'SNS), již vede nacionalistický poslanec a někdejší banskobystrický župan Marian Kotleba, si na Smíchově otevřeli svůj "konzulát". A to přímo ve stranickém sekretariátu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), s níž názorově souzní.

„Chtěli jsme dát Slovákům, kteří v Česku pracují, možnost, aby se mohli přijít informovat o činnosti strany Mariana Kotleby, vzít si její propagační materiály či dát přihlášku do strany,“ řekl LN předseda DSSS Tomáš Vandas.

Podle jeho slov jde o vyústění dlouhodobé spolupráce mezi oběma politickými subjekty. Euroskeptické strany si navzájem vyjadřují podporu, zastávají obdobné myšlenky (třeba brojí proti imigrantům a Romům) či se účastní protestních akcí.

Například v srpnu loňského roku spolu demonstrovali v Dubí na Teplicku proti násilí, rasismu a zvýhodňování „nepřizpůsobivých“ poté, co několik dní předtím došlo na místním koupališti k potyčce mezi skupinkou Romů a tehdy pětadvacetiletým Davidem Michaljakem. Mladík, který utrpěl vážná zranění, se měl údajně zastat jiné napadené ženy, za což jej letos 28. října vyznamenal prezident Miloš Zeman. Objevily se však i informace, že Michaljak se dříve proti Romům rasisticky vyjadřoval.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas (vpravo) se slovenským europoslancem...
Kotleba a Vandas před vstupem na koupaliště.

Ačkoliv má jít oficiálně o „konzulát“, svého trvalého zástupce kotlebovci v Praze mít nebudou, dle Vandase alespoň prozatím. Činnost pobočky budou zajišťovat reprezentanti DSSS. „Máme k tomu pověření. Známe program L’udové strany, její aktivity, tudíž věřím, že budeme podávat relevantní informace,“ uvedl Vandas.

Podle něj se od pondělí, kdy kancelář zprovoznili, přihlásilo do středy přibližně šest lidí, kteří avizovali zájem „konzulát“ navštívit a načerpat nové informace o L’SNS.

Podobného zastoupení by se na Slovensku mohla v budoucnu dočkat i DSSS; Vandas o tom prý má v nadcházejících týdnech s Kotlebovou stranou jednat.

Slavnostního otevření „konzulátu“ v Česku se kromě šéfa DSSS a dalších členů jejího vedení, místopředsedů Jiřího Štěpánka a Aleny Poláčkové, zúčastnil také slovenský europoslanec Milan Uhrík (L’SNS). „Je pro nás čest mít takové oficiální zastoupení v Praze a jen to navazuje na ty přátelské vztahy mezi slovenským a českým národem,“ zmínil bývalý IT manažer a vývojář.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas (vpravo) se slovenským europoslancem...

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas (vpravo) se slovenským europoslancem Milanem Uhríkem (vlevo) při otevření konzulátu L’udové strany Naše Slovensko v Praze.

Podle DSSS na akci nechyběl „slavnostní přípitek, dobré občerstvení a vyvěšení stranického banneru“. Balkony v prvním patře domu v pražské Moulíkově ulici, kde DSSS sídlí, tak kromě červenobílého plakátu Dělnické strany s nápisem „Stop černému rasismu“ nově „zdobí“ rovněž zelená plachta kotlebovců.

„Delegace našich slovenských přátel pak strávila čas v příjemné a přátelské debatě,“ řekl Tomáš Vandas, který v minulosti několikrát neúspěšně kandidoval do Senátu či Evropské parlamentu.

rsaRobert Sattler
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER TÝMU DISPEČERŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 70 000 - 80 000 Kč