Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kotlebovci si v Praze otevřeli ‚konzulát‘. Činnost pobočky zajišťuje Vandasova dělnická strana

Krajně pravicová slovenská L’udová strana Naše Slovensko otevřela svůj „konzulát“ v Praze, přímo ve stranickém sekretariátu názorově souznějící Dělnické strany sociální spravedlnosti. foto: Facebook DSSS

Doporučujeme
PRAHA - Slovenští krajně pravicoví politici zakotvili v Praze. Zástupci L'udové strany Naše Slovensko (L'SNS), již vede nacionalistický poslanec a někdejší banskobystrický župan Marian Kotleba, si na Smíchově otevřeli svůj "konzulát". A to přímo ve stranickém sekretariátu Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS), s níž názorově souzní.
  5:00

„Chtěli jsme dát Slovákům, kteří v Česku pracují, možnost, aby se mohli přijít informovat o činnosti strany Mariana Kotleby, vzít si její propagační materiály či dát přihlášku do strany,“ řekl LN předseda DSSS Tomáš Vandas.

Mezi českými extremisty. Kdo jsou lidé, kteří v Dubí obdivovali Kotlebu a napadli novináře?

Podle jeho slov jde o vyústění dlouhodobé spolupráce mezi oběma politickými subjekty. Euroskeptické strany si navzájem vyjadřují podporu, zastávají obdobné myšlenky (třeba brojí proti imigrantům a Romům) či se účastní protestních akcí.

Například v srpnu loňského roku spolu demonstrovali v Dubí na Teplicku proti násilí, rasismu a zvýhodňování „nepřizpůsobivých“ poté, co několik dní předtím došlo na místním koupališti k potyčce mezi skupinkou Romů a tehdy pětadvacetiletým Davidem Michaljakem. Mladík, který utrpěl vážná zranění, se měl údajně zastat jiné napadené ženy, za což jej letos 28. října vyznamenal prezident Miloš Zeman. Objevily se však i informace, že Michaljak se dříve proti Romům rasisticky vyjadřoval.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas (vpravo) se slovenským europoslancem...
Kotleba a Vandas před vstupem na koupaliště.

Ačkoliv má jít oficiálně o „konzulát“, svého trvalého zástupce kotlebovci v Praze mít nebudou, dle Vandase alespoň prozatím. Činnost pobočky budou zajišťovat reprezentanti DSSS. „Máme k tomu pověření. Známe program L’udové strany, její aktivity, tudíž věřím, že budeme podávat relevantní informace,“ uvedl Vandas.

Po Udženiji ‚naletěl‘ na zprávu o omezení alkoholu v hospodách i šéf dělnické strany Vandas

Podle něj se od pondělí, kdy kancelář zprovoznili, přihlásilo do středy přibližně šest lidí, kteří avizovali zájem „konzulát“ navštívit a načerpat nové informace o L’SNS.

Podobného zastoupení by se na Slovensku mohla v budoucnu dočkat i DSSS; Vandas o tom prý má v nadcházejících týdnech s Kotlebovou stranou jednat.

Slavnostního otevření „konzulátu“ v Česku se kromě šéfa DSSS a dalších členů jejího vedení, místopředsedů Jiřího Štěpánka a Aleny Poláčkové, zúčastnil také slovenský europoslanec Milan Uhrík (L’SNS). „Je pro nás čest mít takové oficiální zastoupení v Praze a jen to navazuje na ty přátelské vztahy mezi slovenským a českým národem,“ zmínil bývalý IT manažer a vývojář.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas (vpravo) se slovenským europoslancem Milanem Uhríkem (vlevo) při otevření konzulátu L’udové strany Naše Slovensko v Praze.

Podle DSSS na akci nechyběl „slavnostní přípitek, dobré občerstvení a vyvěšení stranického banneru“. Balkony v prvním patře domu v pražské Moulíkově ulici, kde DSSS sídlí, tak kromě červenobílého plakátu Dělnické strany s nápisem „Stop černému rasismu“ nově „zdobí“ rovněž zelená plachta kotlebovců.

„Delegace našich slovenských přátel pak strávila čas v příjemné a přátelské debatě,“ řekl Tomáš Vandas, který v minulosti několikrát neúspěšně kandidoval do Senátu či Evropské parlamentu.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat