Nůž Victorinox Rescue Tool, kterých městská policie v Praze koupila celkem 2200 kusů, je možné na českých e-shopech sehnat již od 1700 Kč. Firma Xena je pražské policii prodala bez výběrového řízení za 2737 Kč za kus, celkem činila hodnota zakázky šest milionů. O prošetřování případu informovala Česká televize.
"Jednali bychom přímo s Victorinoxem"
Při vysokém objemu zakázky bývá obvyklá poměrně výrazná množstevní sleva. To serveru Lidovky.cz potvrdili i oslovení prodejci. E-shop Kerberos Tactical například potvrdil, že zakázka by pro tuzemské obchody byla natolik důležitá, že by byly ochotné jednat i přímo s firmou Victorinox: "Při zpracování takovýchto poptávek vždy spolupracujeme přímo s výrobcem," řekl jednatel obchodu Michal Vacik.
Jaromír Novák z e-shopu Kronium.cz se pokusil odhadnout konkrétní množstevní slevu: "Při uvedeném objemu bychom z ceny mohli pravděpodobně nabídnout slevu minimálně 20 procent, konkrétní výše by záležela na podmínkách, které by se nám podařilo dohodnout s českým distributorem Victorinoxu," uvedl Novák.
Nůž Victorinox rescue tool
|
Celkem by tak bylo možné bez většího hledání zakoupit 2200 nožů i za 2 640 000, to znamená úsporu více než tři a čtvrt milionu korun oproti vítězné nabídce firmy. Za smlouvu je přímo odpovědný bývalý šéf pražské městské policie Vladimír Kotrouš.
Xena se snažila vysokou cenu obhajovat tím, že nože neměla na skladě a zboží v té době nebylo dostupné. Firma však ve své nabídce běžně nože nemá. Vše tak nasvědčuje tomu, že zakázka byla vytvořena pro firmu účelově.
Serveru Lidovky.cz se firma k případu odmítla vyjádřit. Mluvčí pouze uvedla, že tento typ nožů Victorinox již v minulosti prodala i jiným subjektům. Komu a za kolik ovšem tají.
VÍCE K PŘÍPADU: |
Podezřelý obchod s policejními noži však není pro Xenu zdaleka prvním. Minimálně tři výběrová řízení, jichž se firma účastnila, prošetřoval antimonopolní úřad.
V minulosti byla spojována například s dvojnásobně předraženou nabídkou na nákup 90 tisíc kusů armádních kalhot a blůz pro ministerstvo obrany. Tendr však ministerstvo raději zrušilo, protože firma v soutěži zůstala jako jediná.
Výčet zákazníků firmy Xena je působivý. Z většiny se jedná o státní podniky, namátkou: ministerstvo vnitra, ministerstvo zahraničních věcí, městské policie v Praze, Brně a Ústí nad Labem, Plzeňské městské dopravní podniky nebo Česká pošta.
Nesmyslné podmínky zakázek
Například případ z roku 2010, kdy pražská městská policie pořizovala strážníkům novou výstroj za téměř 170 milionů korun, ukazuje průběh výběrových řízení, které Xena absolvovala.
„Podklady pro výběrové řízení si vyzvedlo několik firem, nabídku však podala jen firma Xena, která nakonec v tendru zvítězila,“ komentovala to tehdy mluvčí pražské městské policie Jana Přikrylová. Podle jednatelky Xeny Alexandry Honzíkové stály za jedinou nabídkou tvrdé podmínky ve čtyřsetstránkové dokumentaci, které policie požadovala.
„Kupující si vymínil právo neodebrat požadované množství výstroje bez jakýchkoli sankcí,“ uvedla Honzíková. Zakázky, které Xena od pražské městské policie dostávala, probíhaly vždy téměř totožně. Nejasné výběrové řízení, žádná konkurence a až dvojnásobná částka na účty Xeny.
Právě majitelka Xeny, Alexandra Honzíková, je často s obchody s pražskou policií spojována. Podle serveru Ceskapozice.cz se osobně zná s rodinou dříve vlivného člena pražské ODS a dlouholetého pražského radního pro bezpečnost Rudolfa Blažka.
Blažek však spojení s Xenou odmítá: "S paní Honzíkovou kamarád nejsem a se zakázkami nic společného nemám," řekl serveru Lidovky.cz.
S Honzíkovou kamarádi nejsme, říká Rudolf BlažekLidovky.cz: Znáte firmu Xena Praha, která dodávala pražské policii vybavení, mimo jiné i v době, kdy jste jí měl na starost? Lidovky.cz: Jak se znáte s majitelkou Xeny Alexandrou Honzíkovou? Lidovky.cz: Víte tedy něco bližšího o kauze nožů pro městské strážníky? |