Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kott má ve vazbě zůstat jako pojistka, připustil Rathův soudce

Česko

  6:00
PRAHA - Když Petr Kott zůstane ve vazbě, Kateřina Pancová neuteče. Úvaha, která vystavila propustku bývalé šéfce kladenské nemocnice a nejbližší spolupracovnici Davida Ratha. Žalobce Petr Jirát nevěří a obává se, že Pancová zmizí za hranicemi - stále nedohledal 26 milionů korun.

Zprava obviněná bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, bývalý středočeský hejtman David Rath a bývalý náměstek ředitelky Oblastní nemocnice Kladno Petr Kott foto: MAFRA - DAN MATERNA

Pravá ruka Davida Ratha Kateřina Pancová je jednou nohou z vazby venku. Jejího partnera a spoluobžalovaného Petra Kotta však soudce propustit nechce. I když za mřížemi pobývá stejnou dobu. I když je viněn z téhož. A i když má stejné majetkové a rodinné zázemí. Důvod?

Krajský soudce Robert Pacovský o jejich setrvání ve vazební věznici rozhodoval už předminulý týden, až dosud však nebylo veřejně známé odůvodnění rozdílného usnesení: Pancová ven, Kott nikoliv.

Jedenáct obžalovaných v kauze Rath

 • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
 • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
 • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
 • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA
 • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
 • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet
 • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
 • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ
 • Jindřich Řehák - jednatel firmy Hospimed
 • Jan Hájek - specialista investičních projektů firmy B Braun Medical

Lepší dojem

Server Lidovky.cz s pomocí informačního zákona získal obě usnesení. Dvaadvacetistránkové verdikty se liší snad jen ve dvou souvětích. Avšak klíčových. Jak u Kotta, tak u Pancové je podle soudce stále vysoké riziko, že se budou snažit zmizet v zahraničí. Oběma jim totiž hrozí trest v horní polovině sazby, což představuje minimálně 7,5 roku vězení. U obou Pacovský připouští, že ve vazbě sedí přes 15 měsíců, což dřívější judikatura považuje za "krajní řešení".

O rozdílném usnesení nakonec rozhodly detaily, například vystupování Pancové v soudní síni. "Je třeba zvážit všechny konkrétní okolnosti případu včetně osobních vlastností obžalovaného, jak si o nich soud v průběhu řízení z vystupování obžalovaného činí průběžné závěry," napsal k Pancové soudce Pacovský. Čím jej Pancová přesvědčila, však detailněji nevysvětlil. Ani ona, ani Kott se přitom k žalovaným skutkům nepřiznali. V soudní síni vystupují ve shodě, oba spíše pozorují, než že by se dohadovali se svědky či žalobcem.

Intenzivní vztah

V úvahách o propuštění partnerské dvojice sehrál zjevně roli i kalkul. Trestní senát má za to, že citová vazba Pancové na Kotta je natolik silná, že bez něj neuteče. Byť soudce Pacovský to do dokumentu napsal nanejvýš opatrně. "Zcela na okraj lze také poznamenat, že soud nyní zohlednil také skutečnost, že u obžalovaného Kotta nyní neshledal důvody pro jeho propuštění z vazby, což za daného stavu vzhledem k tomu, že se jedná o druha obžalované a vcelku není pochyb o intenzivním vztahu obou obžalovaných, opět významně snižuje riziko útěku obžalované Pancové," stojí v usnesení doslova.

Definitivní slovo bude mít až Vrchní soud v Praze, který si už vyžádal spis. Státní zástupce Petr Jirát totiž s propuštěním Pancové zásadně nesouhlasí. A ve čtvrtek odkryl i trumf, jímž chce Pacovského propustku přebít. "Stále jsem přesvědčen, že důvody útěkové vazby jsou více než reálné. Z protokolů o prohlídce je jasné, že v regálech v jejich domě bylo nalezeno zhruba 30 milionů korun. Ovšem z odposlechu, který teprve bude pouštěn, je patrné, že měla asi 56 milionů korun. I když jsme obeslali všechny banky v Česku, nikde se nám je nepodařilo dohledat," prohlásil žalobce Jirát.

Už dříve vyšetřovací tým v oficiálních dokumentech naznačoval, že obžalovaní mohli část peněz ukrýt v zahraničí. Argumentovali mimo jiné i odposlechnutým hovory, v nichž se milenecký pár radil s Rathem, kam nejlépe uklidit miliony z cinknutých zakázek (čtěte více ZDE).

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat