Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Koudelka varuje před činností páté kolony Kremlu kvůli smlouvě s Američany

Ředitel BIS Michal Koudelka přichází na seminář Vnitřní bezpečnost a odolnost státu ve Sněmovně. foto:  Petr Topič, MAFRA

Šéf civilní kontrarozvědky BIS Michal Koudelka varuje, že se Rusko bude snažit využít všech prostředků, včetně působení páté kolony u nás, aby zabránilo schválení česko-americké obranné smlouvy (DCA) v parlamentu. Koudelka o tom mluvil na semináři Vnitřní bezpečnost a odolnost státu ve Sněmovně.
  15:52

„Dá se předpokládat, že Rusové budou využívat všech svých prostředků, včetně tvrdých dezinformací, to i osobního až intimního charakteru, páté kolony u nás a tak dále, aby schválení této smlouvy zabránili,“ řekl Koudelka.

Je podle něj nutné rozlišovat mezi běžnou politickou debatou, která patří k demokracii, a dezinformačními útoky proruských aktérů, které směřují proti dohodě nebo proti lidem, kteří za ní stojí.

Proti podpisu česko-americké smlouvy (Defence cooperation agreement) protestovali neparlamentní komunisté a ve Sněmovně politici opozičního hnutí SPD Tomia Okamury. „Vy nás tady zavazujete na deset let,“ vyčetl vládě Okamura. „Není to smlouva o spolupráci, ale smlouva o budoucí vojenské přítomnosti USA v České republice,“ kritizoval vládu lídr SPD.

„Rusové mohou monitorovat naši telefonickou komunikaci. Mají k tomu dostatečné technické prostředky umístěné v objektech zastupitelského úřadu Ruské federace v Praze,“ varuje šéf BIS.

Pro ruské zpravodajské služby je podle Koudelky nyní obtížnější využívat jako zdroje informací obyvatele kvůli nízké přítomnosti ruských diplomatů v Česku, omezené činnosti ruských firem a ztížené možnost cestování. Zvyšuje se tak význam technických operací a operací v kyberprostoru.

Smlouvu DCA schválila vláda a minulý týden ji v USA podepsala ministryně obrany Jana Černochová z ODS. „Střední Evropa byla v minulosti ovlivněna expanzí nedemokratických mocností, nemohli jsme svobodně rozhodovat o svém osudu,“ řekla při podpisu smlouvy ministryně obrany.

DCA má usnadnit případný pobyt amerických vojáků v Česku, upravuje jejich právní postavení v případě, že by zde plnili úkol.

Její součástí je také seznam vojenských zařízení a prostorů české armády, které budou moci ozbrojené síly USA za předem dohodnutých podmínek využívat. Tato zařízení a prostory zůstanou i nadále plně v českém vlastnictví. Smlouvu DCA či její ekvivalent má s USA většina ze zemí NATO.

Šéf civilní rozvědky ÚZSI Vladimíra Posolda mluvil v pondělí na semináři ve Sněmovně o tom, že Rusko zajímá skrytý prodej energetických surovin a naopak nákup součástek pro vojenský průmysl.

Čína se podle Posoldy zabývá rozsáhlých sběrem informací různými způsoby. „I v oblasti informačních operací je pro nás zdaleka nebezpečnější Ruská federace než Čína,“ řekl Posolda.

Ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Lukáš Kintr varoval, že hrozí prohlubování nezdravé závislosti v telekomunikacích na čínských dodavatelích. Upozornil, že v Čině má vstoupit k 1. červenci v platnost novela zákona o státní kontrašpionáži, která telekomunikačnímu sektoru diktuje větší povinnosti spolupráce se státem.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!