Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koudelka: S abolicí souhlasím, ale nepsal jsem ji

Zdeněk Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Koudelka | foto: ČTK

PRAHA Bývalý poslanec za sociální demokracii Zdeněk Koudelka, kterého Pavel Hasenkopf označil jako pravého autora Klausovy amnestie, se poprvé k celé věci veřejně vyjádřil. Ve svém prohlášení pro Lidové noviny komentuje také vznik nejkontroverznější části amnestie - abolice. Koudelka ji schvaluje, tvrdí však, že není jejím autorem.

Proč je důležitá postava Zdeňka Koudelky?

Zdeňka Koudelku mezi původní autory amnestie zahrnul již redaktor Lidových novin Tomáš Němeček 19. ledna. Současně však za její spoluautory označil i Ladislava Jakla a právě Pavla Hasenkopfa. 

"Že byl klíčovou figurou Koudelka, nám řekli dva lidé z tehdejšího Hradu. Původně dostal zadání Hasenkopf; jeho návrh byl dobře promyšlený, ale dlouhý a pro laiky nesrozumitelný. Proto Klaus svěřil úkol Koudelkovi, jemuž důvěřuje od dob mocenského paktu mezi ČSSD a ODS a kterého loni neúspěšně navrhoval na Ústavní soud," napsal redaktor Lidových novin Tomáš Němeček minulý čtvrtek. 

Zdeněk Koudelka

Zdeněk Koudelka

Koudelka je absolventem Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně (katedra ústavního práva a politologie).

Působení v politice:

  • v letech 1990 až 1998 byl členem zastupitelstva městské části Brno-Jundrov
  • od června 1998 do dubna 2006 zasedal za ČSSD v Poslanecké sněmovně (mandátu se vzdal kvůli práci v justici)
  • v minulosti také vedl brněnskou organizaci ČSSD

Koudelka svým prohlášením reaguje na slova bývalého hradního právníka Pavla Hasenkopfa. Ten v rozhovoru pro server Lidovky.cz uvedl, že pravým autorem amnestie je právě bývalý poslanec za sociální demokracii Koudelka.

Hasenkopfovu vyjádření předcházela zpráva prezidenta Miloše Zemana, který od minulého pátku zkoumal důkazy o původu amnestie, které mu bývalý hradní právník předal. Více čtěte ZDE.

Koudelka ve svém prohlášení, které zveřejnil server Lidovky.cz tvrdí, že kontroverzní abolici schvaluje, ale není jejím autorem. "Oceňuji jej za aboliční část amnestie, protože měl odvahu poukázat na to, že stát již musí něco činit s dlouhotrvajícími trestními procesy," píše Koudelka závěrem svého prohlášení.

Že není jejím autorem však lituje. "To však považuji za svou chybu. Hodnotím kladně, že prezident Václav Klaus, byť neprávník a možná, že právě proto, na tyto věci myslel. Protože jsem nepřišel na nejdiskutovanější část amnestie, těžko se můžu hlásit jako její autor. Nicméně s amnestijním rozhodnutím v této části souhlasím," uzavírá Koudelka

Abolice mne nenapadla, lituje Koudelka

K jejímu autorství se ale nehlásí. "Podotýkám, že v návrhu amnestie, který jsem vypracoval v roce 2008 a který jsem aktualizovaný postoupil na Hrad v roce 2012 jako ústavní právník věnující se pravomocem prezidenta, tato věc nebyla a osobně mne nenapadla," píše Koudelka.

Koudelka přitom jakýkoli svůj podíl na amnestii dosud vehementně popíral. "Zdeněk Koudelka mě ujistil, že amnestii nepsal," řekl například v lednu 2012 České televizi ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

VYJÁDŘENÍ ZDEŇKA KOUDELKY PRO LN:

Amnestii z 1. 1. 2013 považuji za právně velmi zajímavou. Oceňuji prezidenta Václava Klause, že měl osobní i politickou statečnost učinit rozhodnutí, o kterém bylo možno předpokládat, že nebude populární.

Oceňuji jej za aboliční část amnestie, protože měl odvahu poukázat na to, že stát již musí něco činit s dlouhotrvajícími trestními procesy. Dívat se na obviněného jako na vinného a smířit se s tím, že trestní stíhání u nás trvá 8, 10 i 15 let, je nesprávné. I případ úspěšného předsedy JZD Slušovice Františka Čuby dokazuje, jak dlouhé trestní stíhání samo o sobě i bez konečného prokázání viny může vést k faktické likvidaci podnikatelské činnosti i velkého ztížení osobního života.

Podotýkám, že v návrhu amnestie, který jsem vypracoval v roce 2008 a který jsem aktualizovaný postoupil na Hrad v roce 2012 jako ústavní právní věnující se pravomocem prezidenta, tato věc nebyla a osobně mne nenapadla.

To však považuji za svou chybu. Hodnotím kladně, že prezident Václav Klaus, byť neprávník a možná, že právě proto, na tyto věci myslel. Protože jsem nepřišel na nejdiskutovanější část amnestie, těžko se můžu hlásit jako její autor. Nicméně s amnestijním rozhodnutím v této části souhlasím.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...