Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koukal: V létě chci víc odpočívat

Česko

Také Martin Koukal, bývalý světový šampion a po Bauerovi český lyžař číslo 2, ozdobí dnešní duel mezi českou a italskou reprezentací kousek od pražské obory Hvězda.

* LN Neobáváte se, že Ladronka je dost daleko od centra města, a tudíž nepřivábí diváky?

Já si naopak myslím, že právě na Ladronku může přijít spousta diváků. Je to hezké místo a lidi třeba spojí sledování závodů se sportováním. Až skončíme, tak se možná projedou na kolečkových bruslích. Také pro nás by bylo příjemné zjištění, že se námi nechali inspirovat.

* LN Ve finiši si to zřejmě rozdáte s italským expresem Cristianem Zorzim. Dá se vůbec porazit?

No, faktem je, že se coby finišmani štafet potkáváme při závodech velmi často a Cristian byl zatím úspěšnější. Už ale stárne, takže věřím, že teď konečně přijdou moje chvíle (směje se). Všichni sice mluví v souvislosti s Ladronkou hlavně o exhibici, ale já jsem přesvědčený, že budeme normálně závodit.

* LN Před léty jste nechyběl při populárních dvojutkáních Česko-Norsko, při nichž lyžaři šplhali na Petřín. K čemu vlastně podobné závody jsou?

Na Petříně to byly moc hezké závody a já doufám, že právě s Italy bychom mohli založit podobnou tradici. Třeba by se mohlo závodit jednou tady a podruhé v Itálii. Mimochodem, Italové patří mezi lyžaři k nejveselejším. Jsou otevření a nechybí při žádné legraci nebo špatnosti. Lyžování berou jako zábavu, takže doufám, že společně diváky pobavíme.

* LN Na přelomu dubna a května jste se vrátil z Vancouveru, kde jste testoval olympijské tratě. Dají se svým profilem k nějakému místu přirovnat?

Ani ne, jsou ale moc hezké. Kanaďané připravili dva pětikilometrové okruhy a zajímavé je, že každý má docela jiný charakter. Na jednom se vozíte po spíše táhlých kopcích, ve druhém na vás zase čekají kratší kopce a spíše technické pasáže. Tratě mi částečně připomínají Skandinávii. V posledních letech se o medaile jezdilo na tratích s extrémními kopci, tady ale nebudou. Třeba skejtová část skiatlonu se zdá na první pohled lehká, ale člověk pak zjistí, že si na ní prakticky nikde neodpočine. A jestli se pojede na měkkém sněhu, bude to pořádně těžký závod. Tratě jsem si projel i se zapnutou kamerou, aby tady trenéři i lyžaři věděli, co je čeká.

* LN Prakticky celou poslední sezonu vás soužily zdravotní trable. Už jste se z nich vylízal?

Fit jsem už od mistrovství světa. V přípravě na loňskou sezonu jsme moc neodpočívali, což možná souviselo i se značným tlakem, jenž jsme před šampionátem v Liberci i při něm vnímali a trochu mu asi i podlehli. Letos proto chci přes léto odpočívat trochu víc. 6. června odjíždím do Itálie na soustředění v Passo Tonale, kde mě čeká tvrdý trénink. Takže pár dnů předtím zvolním. Člověk si musí tyhle věci hlídat.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Solnice, pronájem bytu 2 + 1, 67 m2
Solnice, pronájem bytu 2 + 1, 67 m2

Barvířská, Solnice, okres Rychnov nad Kněžnou
10 200 Kč/měsíc