Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Koupě domu u moře je výhodná

Česko

Kdo by netoužil mít domek u moře a trávit tam slunné prázdniny. Současná situace takovému nákupu nahrává.

Největší pád cen zaznamenaly nemovitosti ve Španělsku.

Žádná zahraniční koupě se ale neobejde bez znalostí tamních poměrů.

Uchvátila vás vaše dovolená v některé zemi tak, že si zde chcete koupit vlastní letní sídlo? Nynější situace, která tlačí dolů ceny rekreačních nemovitostí v zahraničí, podle mnohých odborníků velmi nahrává zájemcům o bydlení nebo investici do nemovitosti u moře. Podle Jiřího Pácala z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí však nemá moc význam investovat do nemovitosti v cizině jen za účelem rekreace. „Koupě v zahraničí bývá dobrá, pokud mě k místu něco váže – mám tam třeba sestru, švagr je právník a klidně si dovolím tam něco koupit. Pouze pro rekreaci to má význam jen v případě, že skutečně budu mít čas a peníze tam často jezdit,“ poznamenává. Je nutné si také uvědomit, že vlastnit v zahraničí nemovitost je v každém případě drahá věc. A to nejen co se týká samotného pořízení, ale i na následných nákladů. „Koupím vždy spíše méně výhodně, dopravní náklady jsou také značné a rovněž náklady na péči o nemovitost jsou vyšší, než když si to mohu ohlídat sám. Kromě toho si musím platit právníka a daňaře,“ shrnuje nevýhody Pácal. Až o 50%levněji ve Španělsku Hlavní oblast českého zájmu o nemovitosti v Evropě tvoří logicky oblast Středomoří – hlavně Itálie, Španělsko, Řecko a dále i Bulharsko či Chorvatsko. Díky příznivým cenám i podmínkám, za jakých se nemovitosti kupují, roste zájem také o USA, zejména Floridu. Po přímořských oblastech pak touží Češi vlastnit nemovitost také blízko hor (Rakousko, Itálie).

Citelný pokles cen u nemovitostí byl zaznamenán nejvíce u Španělska. „Zatímco před 2 až 3 roky jste za dům přímo u moře v atraktivních lokalitách zaplatili minimálně milion eur, dnes jsou v nabídce domy u pláže na Costa de Sol i za 400 tisíc eur. Podobně zlevnily i apartmány, a to v některých lokalitách až o 50 %,“ uvádí Ivana Balková ze společnosti Mediterránea R. E. I., jež se specializuje na investice do nemovitostí v zahraničí.

Stejné zkušenosti popisuje také Ivan Pekař ze společnosti Estar Finance. Podle něho v posledních asi sedmi letech zažívalo Španělsko boom ve výstavbě a v současné době je zde „přestavěno“, díky tomu se v pobřežních oblastech nachází řada neprodaných, nebo dokonce nedostavěných objektů.

Podle Balkové se ve Španělsku objevují také výhodné nabídky nemovitostí zabavených bankou, kde jsou pořizovací ceny na úrovni 30–40 % z cen před několika lety. Pro takovou koupi ale musí kupující disponovat hotovostí.

Chorvatsko je bez zájmu U Řecka takový výrazný pokles cen nenastal. Ceny tu šly dolů asi jen o 10–20 %. „Je to způsobeno tím, že zde ceny v minulých letech nerostly tak živelně a stavební boom nebyl tak rozsáhlý,“ vysvětluje Balková. Právě v Řecku je ale z pohledu Středoevropana nejsložitější proces při koupi nemovitosti. Na většině území není katastr nemovitostí, ale jen registry hypoték, kupní smlouvy mají zcela jinou strukturu a obsah standardní kupní smlouvy a úřední řecký jazyk je tak složitý, že často ani po překladu do češtiny nerozumíte, o co se jedná.

V ostatních evropských zemích se ceny nemovitostí téměř nepohnuly. Třeba o rekreační objekty v oblíbené dovolenkové destinaci mnoha Čechů Chorvatsku není zájem téměř žádný. A to i přesto, že již od února zde není nutné při koupi nemovitosti zakládat obchodní společnost. „Zájem o Chorvatsko ochladl, protože během posledních tří let vzrostly ceny o více než 300 %. Zájem začíná být naopak o Bulharsko a zejména o Černou Horu,“ říká Miroslav Jonáš, obchodní ředitel M&M reality holding. Společnosti se za poslední měsíc podařilo českým občanům prodat také tři byty v Egyptě na Hurghadě. „Velice dobrá cena srovnatelná například s Pardubicemi a možnost sezonních pronájmů je zde velkým lákadlem,“ říká Jonáš. Hypotéku poskytnou i v cizině Každá země má svá specifika a zákony, kterými je nutné se při koupi řídit. Některé země nedovolují cizincům kupovat nemovitosti vůbec nebo jsou práva kupujících omezena (např. v Bulharsku nemůže cizinec kupovat pozemek, ale jen bytovou jednotku a právo trvalého užívání pozemku). Bez znalostí místních poměrů mohou být takové investice i velmi riskantní. „Už samotné nabývání je rozdílné, jinak fungují notáři, katastry, jiné jsou daňové systémy, normy, předpisy pro provoz domácnosti. Třeba jen osazení elektroměru či napojení na vodovod může být zpoplatněno zcela odlišně od našich poměrů,“ upozorňuje Jiří Pácal. Jiné je také placení provizí místním realitním kancelářím. Zatímco třeba ve Španělsku platí tyto výdaje prodávající, v Řecku a Chorvatku je platí jak prodávající, tak i kupující.

Je tedy nezbytné mít v místě osobu, ke které máme důvěru a která se v místě vyzná. V Česku funguje mnoho realitních společností, které se na prodej nemovitostí v zahraničí specializují a za klienta zařídí vše. Není také problém vzít si hypotéku v bance dané země, kde se kupovaná nemovitost nachází. České banky sice na nákup takového domu v rámci EU hypotéku mohou poskytnout, ale je nutné na zástavu použít nemovitost na území Česka.

Na kolik vyjde bydlení u moře

Řecko Byt se 2 ložnicemi a zahrádkou do 300m od moře koupit od 100 000 EUR. Řadový domek pořídíte od 140 000 EUR, a samostatný rodinný dům s bazénem od cca 250 000 EUR. Chorvatsko Byt se 2 ložnicemi s výhledem na moře blízko pláže se prodávají za ceny od 150 000 EUR. Rodinný dům do 300m od moře lze pořídit od 200 000 EUR.

Španělsko Pěkné nové byty nebo byty po rekonstrukci s 1 či 2 ložnicemi s výhledem na moře blízko pláže se prodávají za ceny od 150 000 EUR. Od této ceny lze také již pořídit řadový domek v dochozí vzdálenosti od moře, případně přímo u moře od cca 400 000 EUR. Rodinný dům do 300m od moře lze pořídit od 250 000 EUR. Itálie/Toskánsko Ceny v Itálii, zejména v Toskánsku, jsou velmi vysoké. Malý byt s 1 ložnicí v dobré lokalitě u moře s výhledem na moře stojí zpravidla nad 250 000 EUR. Ceny domů a vil i několik km od moře zpravidla neklesají pod 1M EUR.

Autor: