29. října 2008 11:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koupí si prostitutku, najdou se na netu

Chomutovská policie se rozhodla na internet vyvěsit záběry pořízené skrytou kamerou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chomutovská policie se rozhodla na internet vyvěsit záběry pořízené skrytou kamerou | foto: ČTK

BERLÍN/CHOMUTOV Koupíte si služby prostitutky a najdete na internetu fotku svého vozu. Tak bojuje chomutovská policie s prostitucí. Na síť vyvěšuje záběry pořízené skrytou kamerou. Akce vyvolala velkou pozornost německých médií. Většinu zákazníků prodejných žen v českém pohraničí totiž tvoří právě Němci, zejména pak ze sousedních spolkových zemí Sasko a Bavorsko.

Umisťování fotografií prostitutek a automobilů jejich zákazníků na internet, jak to činí chomutovská policie, prostituci v česko-německém pohraničí nevymýtí. Vedoucí poradenského centra pro ženy z ulice v porúrském Essenu Christine Nollová to uvedla v rozhovoru pro deník Süddeutsche Zeitung, který se dnes o postupu chomutovské městské
policie obšírně rozepisuje.

Akce chomutovské policie vyvolala velkou pozornost německých médií. O opatření v posledních dnech kromě Süddeutsche Zeitung informovaly například nejčtenější deník Bild, server express.de i televize ARD. "Návštěva u prostitutek v Česku by mohla mít pro mnohé německé záletníky trapné následky," napsal server express.de.

Prostituce se stane ještě nebezpečnější
Není tajemstvím, že většinu zákazníků prodejných žen v českém pohraničí tvoří Němci, zejména pak ze sousedních spolkových zemí Sasko a Bavorsko. Chomutovská policie se rozhodla na internet vyvěsit záběry pořízené skrytou kamerou. Na snímcích jsou zaretušovány obličeje žen i poznávací značky automobilů, ale jak uvádí například express.de, pro manželky záletníků by neměl být problém své manžele identifikovat. Právě to by mělo mít pro Němce lačné po placeném sexu odstrašující účinek.

O tom však pochybuje německá odbornice na tuto problematiku. "Takové akce odnesou vždy a na prvním místě ženy, neboť ženy jsou tak opět vytlačovány do tmy, do ofsajdu," domnívá se Nollová. Odbornice rovněž pochybuje, že opatření odradí muže od vyhledávání prostitutek, neboť rozhodující je poptávka po ženách, a ta bude existovat i nadále. Podle ní prostituce na Chomutovsku neubude, ale stane se nebezpečnější.

"Domnívám se, že ženy z velké části nechtějí být fotografovány, neboť je mezi nimi mnoho takových, které žijí zcela normálně v jiné části města, kde soused neví, že ta žena chodí šlapat," řekla expertka a dodala: "Existuje tam dost žen, které si prostitucí vydělávají na živobytí a obživu rodiny, protože právě ve východní Evropě chybí sociální sítě."

Německé deníky vysvětlují, že sexuální turistika v českém pohraničí bují podél silnic, často poblíž škol, protože tu neexistuje zákon, jenž by vykázal prostituci do zvláštních zón. Použití "neortodoxních prostředků" na Chomutovsku dnes zdůvodňuje Süddeutsche Zeitung bezvýchodností situace. Český parlament léta nedokáže dát prostituci jednotný regulační rámec a obcím nástroje k jejímu vykázání z určitých oblastí. "Protože protesty a politické požadavky k ničemu nevedly, upozorňuje se teď na tuto mizérii spektakulárními akcemi, které mají váhavé politiky v Praze přimět k činům," píše Süddeutsche Zeitung.

Nollová naznačuje, že by se Česko mělo inspirovat německým zákonem z roku 2002, který legalizuje prostituci, ale nikoli nabádání k ní. "Takový zákon státu poskytuje úplně jiné možnosti k zakročení. A pro ženy je to výhodné, protože pak vznikají stanovené rámcové podmínky," vysvětluje Nollová.

Umisťování fotografií na internet pokládá česká policie pouze za první krok. Němečtí muži, kteří vpustili lehkou ženu do svého automobilu, mají být předvoláváni k přestupkovému řízení jako svědci. Tuto metodu prý s úspěchem uplatňuje město Dubí, kde se údajně podařilo pouliční prostituci vymítit a největší místní nevěstinec dokonce musel zavřít, informovala
televizní společnost ARD.

Značky s líbajícími se ústy nepomohly
Süddeutsche Zeitung píše, že také v Dubí se uvažovalo o zveřejňování fotografií, ale záměr zhatil Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Chomutov se naopak s úřadem dohodl, a tak monitorovací systém nepřetržitě snímá lokalitu s největším výskytem žen nabízejících sexuální služby - Lipovou ulici a sousední ulici Elišky Krásnohorské.

V Aši se zase pokusili vymezit zónu pro prostituci dopravními značkami se symbolem líbajících úst. Ženy se značkami, které byly nakonec ukradeny, neřídily, konstatuje Süddeutsche Zeitung.

List upozorňuje, že prostituce v českém pohraničí má velmi závažné souvislosti. Většina z žen, které prodávají své tělo v příhraničních městech, jsou mladé dívky z Moldavska, Ukrajiny, Běloruska, Filipín nebo Brazílie, tvrdí deník. "Jsou pod falešnými sliby lákány do Česka, jejich
pasáci je znásilňují, bijí, berou jim pasy a drží je jako otrokyně," popisuje situaci list vycházející v Mnichově.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz