Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kouříte? Zaplaťte si léčení. Lidovci chtějí část výnosů spotřební daně odvádět na prevenci

Kuřačka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřačka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Lidovci chtějí část spotřební daně odvádět na prevenci, s čímž nesouhlasí ministr financí Babiš. Loni se vybralo na spotřební dani z alkoholu a tabáku 63 miliard korun. Dalších osm miliard do státní kasy přibylo na odvodu z loterií. Ve sněmovně teď leží návrh, aby jedno procento z těchto peněz putovalo na prevenci a léčbu závislostí.

Opatření navrhuje místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) jako součást protikuřáckého zákona. Ten budou poslanci projednávat ve druhém čtení příští úterý.

„Prevence a léčba jsou dlouhodobě podfinancované. V terénu se ukazuje, že závislosti se proměňují, v poslední době je nárůst například v oblasti online hraní. Je potřeba, aby peníze byly jasně definované a mohlo se s nimi operativně pracovat podle toho, jak se vyvíjí adiktologická oblast,“ řekl LN Bartošek. Zákona na ochranu zdraví se ke svému záměru rozhodl využít právě proto, že s ním souvisí.

Na protidrogovou politiku jde okolo 300 milionů korun ročně. Pokud by změna prošla, mohlo by na prevenci a léčbu směřovat až o 700 milionů korun víc. Částka by se určovala podle toho, kolik se vybere za předchozí rok na spotřební dani z lihu, piva, vína a tabákových výrobků a na odvodu z loterií a podobných her.

Bartošek návrh předkládal už při minulém projednávání protikuřáckého zákona v květnu. Tehdy neprošel o 18 hlasů. „Podpora v Poslanecké sněmovně je poměrně velká. Doufám, že se mi podaří přesvědčit ještě další lidi, aby to podpořili,“ věří poslanec.

Předloha ale narazí na odpor ministra financí Andreje Babiše (ANO). „Zásadně s ní nesouhlasím, je v rozporu se zásadami daňového a rozpočtového práva. Rozhodování o použití výnosů daní náleží vládě v rámci výdajové části rozpočtu,“ sdělil Babiš.

Pokud by návrh přece jen prošel, mohl by být ohrožen celý protikuřácký zákon, podobně jako v květnu.

Poslanci schvalují protikuřácký zákon už podruhé za tento rok. Důvodem je jiný pozměňovací návrh. Hnutí ANO se nelíbilo, že poslanci v květnu odhlasovali možnost zřídit v restauracích oddělené místnosti pro kuřáky. A zákon pak potopili jako celek. Teď by se koaliční strany – ČSSD, ANO a KDU-ČSL – měly o jednotlivých návrzích lépe radit.

„Je správný postup, že by pozměňovací návrhy měly být odkonzultovány, aby nás hnutí ANO zase nepřekvapilo. Nechci předjímat, jak dopadne debata o tom mém, samozřejmě bych byl rád, kdyby se ho podařilo prosadit, ale zákon jako celek má pro mě větší hodnotu než pozměňovací návrh,“ tvrdí Bartošek.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...