21. srpna 2015 10:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kovarčík údajně plánoval vraždu Janečka. Na likvidaci miliardáře měl až 10 milionů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 10Diskuse
Peter Kovarčík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peter Kovarčík | foto: Lidové noviny

PRAHA Podnikatel a lobbista Peter Kovarčík údajně připravoval likvidaci miliardáře Karla Janečka. Do plánu prý chtěl investovat až 10 milionů korun. Motiv? Pomsta za to, že Janečkův Nadační fond proti korupci přivedl kriminalisty na Kovarčíkův švýcarský účet se stamilióny. Ty podle některých spekulací souvisí s kontroverzní amnestií vyhlášenou exprezidentem Václavem Klausem.

Kvůli informacím o chystané akci si protikorupční policie před pár dny pozvala Janečka k výslechu. „Je pravda, že jsem k tomu byl vypovídat na policii a ty informace o plánech na mou likvidaci mám,“ řekl Karel Janeček deníku Právo.

Janeček prý nebere informace od kriminalistů na lehkou váhu. Kovarčík chtěl na jeho likvidaci vynaložit 10 milionů korun. „Snaha byla naprosto iracionální a té jeho věci by už stejně nepomohla, byl by to jen pokus o pomstu,“ tvrdí Janeček.

Proč ale k pokusu o odstranění Janečka a mecenáše v boji proti korupci nakonec Kovarčík úspěšně nedotáhl, miliardář netuší. Podle zdrojů Práva nemuselo podsvětí lobbistovi věřit a brát tak objednávku likvidace vážně.

Kriminalisté prošetřují i verzi, že na odstranění Janečka pracovalo kromě dnes již zesnulého Kovarčíka více lidí.

Finančník Karel Janeček

Finančník Karel Janeček

Náhlá smrt

Kovarčík zemřel na konci března ve věku 61 let ve své koupelně v Mánesově ulici v Praze. Jelikož však lékař nedokázal na místě určit příčinu smrti, musela proběhnout pitva. „Cizí zavinění na smrti jednašedesátiletého muže bylo vyloučeno,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Iveta Martínková. „Znalci tak potvrdili původní domněnku, že za smrt mohla zdravotní komplikace,“ dodala.

Smrt lobbisty a mecenáše umění Petera Kovarčíka zpochybnil prezident Miloš Zeman. „Pouze konstatuji, že jsem se zatím nesetkal s případem, že by se někdo zabil pádem o umyvadlo,“ řekla hlava státu Blesku.

O příčinách smrti se několik měsíců spekulovalo, neboť vyšlo najevo, že vyšetřovatelé prověřují, jestli 600 milionů na švýcarských kontech, ke kterým měl Kovarčík dispoziční právo, nemají souvislost s údajnými úplatky za rozsáhlou amnestii vyhlášenou exprezidentem Václavem Klausem v lednu 2013. Švýcarské kriminalisty na tuto možnost přivedl Nadační fond proti korupci, jehož mecenášem je právě miliardář Karel Janeček.

jzlJakub Zelenka
  • 10Diskuse