31. ledna 2010 16:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kovářová: U vraždy by nemusela platit hranice trestní odpovědnosti

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. | foto: ČTK

PRAHA Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová se vyslovila pro nové otevření debaty o snížení hranice trestní odpovědnosti. Kovářová chce debatovat také o tom, zda by u nejzávažnějších trestných činů jako je vražda neměla být hranice odpovědnosti zrušena úplně.

"Ráda bych podnítila otevření debaty o tom, zda neprolomit hranici trestní odpovědnosti ne ve smyslu 14 nebo 15 let, ale zamyslet se nad tím, zda by u těch nejzávažnějších trestných činů, zejména vraždy, vůbec nějaká hranice byla," řekla v ČT Kovářová.

"Pokud pouze posuneme hranici trestní odpovědnosti na 14 let, tak tento případ a jemu podobné nevyřešíme, protože co když to příště bude vrah třináctiletý nebo dvanáctiletý," dodala.

Ministryně tím reaguje na petici obyvatel středočeské Kmetiněvsi za změnu zákona, aby se nezletilí pachatelé trestných činů nestali po dosažení věku 18 let bezúhonnými. V obci v roce 2004 zneužil a zavraždil nezletilý vrah 13 letou dívku. Na svobodu byl propuštěn, ale nemá nařízenou ochranou léčbu, protože to legislativa u lidí s čistým trestním rejstříkem neumožňuje.

"Vlastně až ve chvíli, kdy mu bylo osmnáct let, jsme se dozvěděli, že vyjde ven čistý jako slovo boží," řekl v ČT starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil.

Nový trestní zákoník původně hranici 14 let obsahoval

Snížení hranice na 14 let původně obsahoval nový trestní zákoník, ještě před jeho účinností však zákonodárci přijali novelu, která ponechala trestní odpovědnost na 15 letech. Návrh komunistických poslankyň na zachování hranice 15 let pro trestní odpovědnost i pro legální sexuální styk schválila sněmovna loni v červnu.

Senát novelu trestního zákoníku neschválil ani nezamítl, k přijetí těchto verdiktů chyběly vždy dva hlasy. Po vypršení měsíční lhůty, kterou má horní komora na projednání zákonů, tak předloha putovala jako přijatá k prezidentovi Václavu Klausovi. Klaus, který už předtím při podpisu trestního zákoníku označil snížení věkové hranice za "diskutabilní" a za "důsledek momentální nálady části sněmovny", novelu podepsal. Děti tak zůstaly trestně odpovědné až od svých 15 let.

V českých zemích bývala v minulosti řadu let trestní odpovědnost stanovena na 14 let věku. Tato věková hranice pro možnost stíhat mladistvého pachatele byla zavedena již v roce 1852 rakouským trestním zákonem. Právní úpravu z doby Rakousko-Uherska převzal po roce 1918 i nově vzniklý československý stát. V roce 1950 byla hranice trestní odpovědnosti posunuta na 15 let věku a toto ustanovení zůstalo i v trestním zákoně z roku 1961.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz