Z tohoto pohledu se Kovářová, která chtěla například rušit pobočky státních zastupitelství, nechala vliv nad resortem exministrovi Pavlu Němcovi, kupovala úředníkům luxusní hodinky či již téměř v demisi vypisovala tendry za stovky milionů či miliardovou soutěž na domácí vězení, rozloučila vskutku stylově. Zatímco její předchůdce a staronový ministr Jiří Pospíšil z ODS připravoval nový občanský zákoník, Kovářová po nástupu práci na kodexu uťala.
Po celou dobu jejího ministrování se ve věci nedělo prakticky nic. Až 29. června, tedy čtyři dny po demisi kabinetu Jana Fischera, si exministryně usmyslela, že vytvoří skupinu, která by se občanským zákoníkem zabývala.
Do čela komise Kovářová jmenovala bývalého šéfa legislativní rady vlády a obeslala experty na civilní právo. S tím, že poprvé by se nad věcí měli sejít 1. července. Výsledek schůzky? Žádný. Kovářové totiž nikdo z oslovených nepřišel.
„Poté, co paní ministryně nastoupila do funkce, s námi zrušila všechny smlouvy. Až na jaře jsem měl telefonát a dopisem byl přizván do komise.
Úvodní jednání bylo od deseti dopoledne a mně z ministerstva volali ve tři čtvrtě na deset, zda přijdu. Přijít jsem samozřejmě nemohl,“ popsal například Karel Eliáš z Právnické fakulty Západočeské univerzity a hlavní tvůrce kodexu. „Překvapilo mě, že se rok nic nedělo. Ten rok se takto ztratil,“ dodal.
Přijít nemohl ani Pavel Zářecký, kterého Kovářová jmenovala šéfem celé skupiny. I kdyby chtěl, nemohl. „Na 1. července byla dlouhodobě plánovaná 63. schůze legislativní rady vlády,“ uvedla Zářeckého mluvčí Simona Cigánková.
Sama Kovářová včera při předávání ministerstva našla jednoduchou odpověď na otázku, proč komisi k novému občanskému zákoníku svolala až na 1. července, a ne dřív během svého více než ročního působení v úřadu. „Myslím, že byla tak svolána, protože tak vyšel termín. Tu komisi jsem ustavila o měsíc dřív,“ řekla Kovářová LN a odešla.