Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kovářové „rozlučka“. Bez zájmu

Česko

PRAHA Prakticky po celou dobu, co byla ministryní spravedlnosti, pro ni byly nejpříznačnější velmi kontroverzní kroky. Odcházející Daniela Kovářová se „neproslavila“ jen sbírkou erotických povídek, ale také podivuhodnými rozhodnutími v rámci resortu spravedlnosti.

Z tohoto pohledu se Kovářová, která chtěla například rušit pobočky státních zastupitelství, nechala vliv nad resortem exministrovi Pavlu Němcovi, kupovala úředníkům luxusní hodinky či již téměř v demisi vypisovala tendry za stovky milionů či miliardovou soutěž na domácí vězení, rozloučila vskutku stylově. Zatímco její předchůdce a staronový ministr Jiří Pospíšil z ODS připravoval nový občanský zákoník, Kovářová po nástupu práci na kodexu uťala.

Po celou dobu jejího ministrování se ve věci nedělo prakticky nic. Až 29. června, tedy čtyři dny po demisi kabinetu Jana Fischera, si exministryně usmyslela, že vytvoří skupinu, která by se občanským zákoníkem zabývala.

Do čela komise Kovářová jmenovala bývalého šéfa legislativní rady vlády a obeslala experty na civilní právo. S tím, že poprvé by se nad věcí měli sejít 1. července. Výsledek schůzky? Žádný. Kovářové totiž nikdo z oslovených nepřišel.

„Poté, co paní ministryně nastoupila do funkce, s námi zrušila všechny smlouvy. Až na jaře jsem měl telefonát a dopisem byl přizván do komise.

Úvodní jednání bylo od deseti dopoledne a mně z ministerstva volali ve tři čtvrtě na deset, zda přijdu. Přijít jsem samozřejmě nemohl,“ popsal například Karel Eliáš z Právnické fakulty Západočeské univerzity a hlavní tvůrce kodexu. „Překvapilo mě, že se rok nic nedělo. Ten rok se takto ztratil,“ dodal.

Přijít nemohl ani Pavel Zářecký, kterého Kovářová jmenovala šéfem celé skupiny. I kdyby chtěl, nemohl. „Na 1. července byla dlouhodobě plánovaná 63. schůze legislativní rady vlády,“ uvedla Zářeckého mluvčí Simona Cigánková.

Sama Kovářová včera při předávání ministerstva našla jednoduchou odpověď na otázku, proč komisi k novému občanskému zákoníku svolala až na 1. července, a ne dřív během svého více než ročního působení v úřadu. „Myslím, že byla tak svolána, protože tak vyšel termín. Tu komisi jsem ustavila o měsíc dřív,“ řekla Kovářová LN a odešla.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!