Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kožený: Harvardu nic nedlužím

Česko

  15:44
NASSAU - Viktor Kožený tvrdí, že žádné závazky k Harvardskému průmyslovému holdingu nemá. Na vytunelování fondů mají prý podíl dva muži - Boris Vostrý a slovenský podnikatel Juraj Široký. Kožený je označil za lháře, zloděje a podvodníky.

Viktor Kožený na Bahamách

Závazky k HPH prý uhradil, když v letech 2000 až 2001 převedl zastavené společnosti na HPH. Podle něho šlo o majetek řádově 250 milionů dolarů (asi 5,6 miliardy korun v současném kurzu). Závazek vůči holdingu, jak řekl ČTK, byl plně vyrovnán. Reakci akcionářů HPH ČTK shání.

HPH, který vznikl sloučením šesti harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice, koupil Kožený v roce 1998. Za společnost, podle účetní závěrky z května 1997 oceněnou na téměř 20 miliard korun, zaplatil dvěma směnkami se splatností do konce roku 1999 ve výši 10,6 miliardy korun. Kryty byly podíly na ázerbájdžánské kuponové privatizaci a ruské ropné firmě Sidanko.

"V HPH už nevlastním jedinou akcii," řekl Kožený ve věznici Fox Hill v bahamském hlavním městě Nassau, kde desátý měsíc čeká na výrok soudu, zda bude či nebude vydán do Spojených států.

Bývalý český občan, nyní držitel irského pasu je před newyorským soudem obžalován z uplácení ázerbájdžánských představitelů při snaze o privatizaci tamějšího ropného
průmyslu, k němuž měl použít peníze amerických investorů. Konečný rozsudek
oznámila bahamská soudkyně na polovinu září.

Kožený: Je to politická kauza ČSSD
V době transakce byl předsedou představenstva a likvidátorem HPH Boris Vostrý, spolu s nímž je Kožený v České republice stíhán pro zpronevěru 13,6 miliardy korun z HPH a Sklo Unionu Teplice. Český tisk letos uvedl, že holding vytunelováním přišel až o 60 miliard korun.

Kožený obvinění odmítá a tvrdí, že jde o politickou kauzu vyvolanou českou sociální demokracií. Vostrého, který byl zaměstnancem už první Koženého společnosti Harvard Capital and Consulting (HCC) a nyní žije ve středoamerickém Belize, Kožený
viní, že podstatnou část majetku převedeného v rámci vyrovnání na HPH odcizil.

Podílet se na tom měl podle něho i slovenský podnikatel Juraj Široký, který byl rovněž zaměstnán v HCC a později byl šéfem harvardských fondů na Slovensku.

Nyní Široký spoluvlastní mimo jiné slovenskou společnost Druhá strategická, která, jak uvedl v červnu, vyplatila na základě smluvního závazku přes 30 milionů dolarů asi 120.000 podílníků harvardských fondů. Peníze podle Širokého přišly v roce 2003 z kyperské společnosti Daventree Resources.

Kožený o této údajně velmi bohaté firmě tvrdí, že Daventree Resources Ltd. Kypr byla stoprocentně převedena v rámci kompenzace závazku na HPH, včetně výnosu více než 200 milionů dolarů z prodeje Sidanka.

Široký, Vostrý a tehdejší předseda představenstva HPH Tomáš Ševčík převedli do HPH Trustu 1 z Daventree Resources Ltd. Kypr prý 117 milionů dolarů. "Pokud vyplatili akcionářům 30 milionů, kde skončil zbytek?," ptá se Kožený. Účetnictví ani
audit trustů 1 a 2 nebyli schopni od začátku jejich založení předložit, a to ani na příkaz kyperského soudu, uvedl Kožený.

"Pánové Vostrý a Široký jsou lháři, zloději a podvodníci," prohlásil. Převedený majetek podle něho kryl jeho slib desetinásobného zhodnocení vkladů do harvardských fondů při československé kuponové privatizaci a slib tak byl prý přinejmenším splněn.

Široký obvinění Koženého již v minulosti odmítl
Koženého obvinění ze zpronevěry Široký už v červnu odmítl a označil je za "ničím nepodložené hlouposti a kecy". Naopak likvidátor HPH Zdeněk Častorál považuje výplatu podílů Druhou strategickou za zastírací manévr pro tunelování. Transakcí se nyní zabývá slovenská policie.

V rámci vyrovnání, jehož významná část pocházela z prodeje Sidanka, Kožený zaplatil i ázerbájdžánskými privatizačními kupony, které si přesto, že se privatizace ropného průmyslu v této postsovětské republice nedokončila, podle něho stále zachovávají hodnotu. Vyčíslena prý byla na základě nejnižší odhadované ceny na 12 milionů dolarů.

Podle Koženého potvrdil před několika lety Vostrý, že realizací pohledávek vůči třetím stranám přešlo na HPH deset procent akcií holdingu a tím se celkový dluh vůči HPH rovněž zredukoval o deset procent akcií holdingu. Zakladatel harvardských fondů zopakoval, že v době, kdy stál v jejich čele, byli vyplaceni všichni podílníci, kteří o to požádali. "Dostali nejméně desetinásobek, někteří až osmnáctinásobek, podle toho, jak si firmy stály na burze," uvedl.

Nyní zbývá zhruba 240.000 podílníků HPH, kteří podle něho nereagovali na opakované výzvy svůj podíl za desetinásobek odprodat. S kyperskými trusty HPH Trust 1 a HPH Trust 2, s Daventree Resources Belize a společností Daventree Trustees Kožený, jak tvrdí, nikdy neměl nic společného. Podle něho vznikly hlavně kvůli osobnímu obohacení Vostrého, Širokého a Ševčíka.

Autoři: ,