Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Krachu se bojí už i exekutoři

Česko

Většina úřadů má jen několik stovek případů ročně. Velké zakázky získávají největší úřady

PRAHA Exekutorské povolání, jako cesta za bohatstvím? To neplatí tak docela. Řada exekutorů v Česku sotva přežívá a jen taktak se udržují před krachem.

Zhruba čtvrtinu všech nařízených exekucí totiž získává pět největších úřadů. Ostatní mají pár desítek až stovek exekucí ročně. A s ohledem na úspěšnost vymáhání pohledávek to stěží pokrývá výdaje exekutorských úřadů na jejich činnost. „Dá se říct, že u nás dochází ke koncentraci trhu mezi exekutory. V současné době se tu vytváří určitý oligopol, kdy máme jeden obrovský exekutorský úřad. Pak je tu ještě pár dalších středně velkých a ostatní úřady mají několik stovek až tisícovek exekucí ročně. Uněkterých se to blíží ohrožení jejich existence,“ řekl LN viceprezident Exekutorské komory ČR Jiří Prošek.

V poslední době sice roste počet nařízených exekucí, na druhou stranu ale povážlivě klesá jejich úspěšnost. „Lidé se v tom naučili chodit a je stále složitější dostihnout notorické dlužníky,“ upozorňuje exekutorka, která si nepřála být jmenována. Úspěšnost vymáhání dluhů se tak nyní pohybuje zhruba okolo 40 procent. Ještě před pár lety přitom byla přibližně o třetinu vyšší. Roste tak počet případů, kdy exekutor nezíská peníze na vynaložené náklady. V tom případě je pak musí dotovat příjmy z exekucí, které úspěšné byly. „Jeden exekutor mi řekl, že má šesticifernou ztrátu. Navíc se domnívám, že se situace do budoucna určitě nezlepší,“ upozornil Prošek. A dodal, že se obává, aby se v Česku nedostali exekutoři do podobné situace jako na Slovensku. Tam několik exekutorských úřadů prohospodařilo i vymožené peníze. Zatímco jiní si přetahovali a upláceli věřitele, aby získali velké a výnosné zakázky.

Zarážející jsou přitom rozdíly mezi počty exekucí, které v tuzemsku jednotlivé úřady spravují. Podle informací LN měl v loňském roce jeden úřad zhruba 150 tisíc exekucí. Jak vyplývá z údajů LN, jedná se o úřad Juraje Podkonického, který vymáhá například pokuty pražského dopravního podniku.

Na druhou stranu přes deset úřadů nemělo ani 500 exekucí. Více než dvě třetiny úřadů pak získaly do pěti tisíc nově nařízených exekucí. Průměrná vymáhaná částka přitom je přibližně 72 tisíc korun. Podle exekutorů je tak velmi obtížné fungovat. „Nyní mám po přijetí novely a po spuštění ostrého provozu datových schránek mnoho nové agendy navíc, ale nemohu si dovolit přijmout z finančních důvodů dalšího pracovníka. Začínám uvažovat o tom, že ukončím činnost. Situace je mnohem složitější než před rokem,“ řekla exekutorka Monika Elfmarková.

V současné době v tuzemsku působí zhruba 120 exekutorů a jejich počet byl měl podle ministerstva spravedlnosti ještě o šest desítek stoupnout. To se většině exekutorů příliš nelíbí. Problém podle nich ale nespočívá ani tak v počtu úřadů jako spíše v tom, že v Česku mají exekutoři podle zákona celostátní působnost. Věřitel si tak může vybrat svého exekutora. A tím se otevírá prostor pro nekalou soutěž při získávání velkých zakázek. „Rozumím jisté nesourodosti nebo nevyváženosti v zatížení těch kterých exekutorských úřadů. Existují tu úvahy, právě s ohledem na tržní principy soutěže exekutorů, o zavedení teritoriální působnosti,“ sdělila LN ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. A dodala, že touto otázkou se nyní zabývá odborná veřejnost. Exekutora by si tak nově nevybíral věřitel, ale přiděloval by se podle bydliště dlužníka. S tímto návrhem souhlasí většina exekutorů a podporuje jej i Exekutorská komora. „Exekutor by neměl být obchodníkem, který bude chodit za věřiteli a říkat, dejte to k nám. Není to byznys jako prodávat rohlíky,“ dodává Prošek. Proti přidělování exekucí podle bydliště dlužníka jsou naopak velké úřady, které by tak přišly o svůj milionový byznys.

***

Rozdělení exekutorských úřadů podle počtu případů (rok 2009)

Exekuce

Do 500 exekucí 13

Od 500 do 1000 exekucí 31

Od 1000 do 5000 exekucí 33

Od 5000 do 10 000 exekucí 12

Od 10 000 do 20 000 exekucí 11

Od 20 000 do 30 000 exekucí 3

Od 30 000 do 40 000 exekucí 3

cca 150 tisíc případů exekucí 1

Pramen: Exekutorská komora ČR

Nejmenší úřad měl 68 exekucí, druhý nejmenší 147, třetí 149. Průměrná vymáhaná pohledávka úřadů, které řeší do 500 případů exekucí, je 71,5 tisíce korun.

úřady měly více než 5000 exekucí

25 %

úřady měly do 500 případů exekucí

11 %

úřady měly do 5000 případů exekucí

65 %

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!