Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kraj a vojáci se podělí o letiště

Česko

PŘEROV/PRAHA Na přerovskou vrtulníkovou základnu v Bochoři se veřejnost dostala jen několikrát v rámci dne otevřených dveří. Teď se tu ale místní budou pohybovat každý den. Z vojenského prostoru by se mělo stát civilní letiště.

Dlužno dodat, že své nejlepší dny má přerovská základna za sebou. Její trápení dosáhlo vrcholu 25. září 2008, kdy odsud odletěla elitní vrtulníková bojová letka do Vícenic u Náměště nad Oslavou. VPřerově zůstaly jen dopravní helikoptéry, které nyní létají v rámci mezinárodní mise v Afghánistánu. Byla to součást reformy armády schválené v roce 2003, která počítala se zachováním pouze dvou vojenských letišť - ve Vícenicích a v Čáslavi.

Jenže nikdy nedošlo k jejímu naplnění, hned od začátku stály proti zrušení okolní města a Olomoucký a Zlínský kraj, které založily společnost Regionální letiště Přerov. Vlády potom vyřešení problému neustále odkládaly. „Zrušení letky považujeme za velkou chybu,“ řekl například v roce 2007 tehdejší premiér Mirek Topolánek.

Po minulém týdnu je jasné, že tu vojáci zůstanou. „Slíbil jsem mužům v Afghánistánu, že se budou mít kam vrátit,“ vzkázal ministr obrany Martin Barták.

Aby se však o náklady na provoz rozdělili, podpořilo ministerstvo několik let existující návrh na propojení zdejší základny s civilním letištěm. „Snížení nákladů na provoz je tak pro obě strany nezanedbatelné,“ potvrzuje náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ivan Kosatík.

Podobně to už několik let funguje v Pardubicích, kde má armáda své výcvikové středisko a zároveň tu přistávají charterové linky.

Než se však z vojenské základny vznese první veřejný let, musí ministerstvo se samosprávou uzavřít memorandum, stát převést vojenské pozemky do vlastnictví kraje a Úřad pro civilní letectví udělit povolení pro civilní provoz. „V současnosti zkoumáme, jak je letiště vybaveno,“ říká mluvčí úřadu Jitka Ungerová.

Autor: