Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kraj odmítl, průvod pořádají obce

Česko

PRAHA Na cestu, kterou ve středověku čas od času putovaly průvody převážející korunovační klenoty, se i v letošním roce vydají stovky lidí. Akce nazvaná Královský průvod se letos koná již potřetí. A to i přesto, že jí hrozilo, že bude zrušena. Zaštítit ji totiž tentokrát odmítl Středočeský kraj.

Obce se nakonec rozhodly uspořádat akci vlastními silami a financovat ji z vlastních rozpočtů. „Průvodu se účastníme od začátku. Chceme zachovat tuto tradici, která spojuje lidi v celém kraji,“ řekl starosta Letů a předseda sdružení Region Karlštejnsko Jiří Hudeček.

Kraj začal pořádat akci za bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS). Jeho nástupce David Rath (ČSSD) ji ale označil za zbytečné mrhání penězi. Minulý ročník stál přes deset milionů korun, většinu nákladů měla pokrýt Evropská unie. Letos by měly být náklady mnohonásobně nižší a průvod skromnější.

Královský průvod navazuje na historickou tradici, jejíž kořeny sahají do doby vlády císaře Karla IV. I v 21. století budou lidé během dvoudenní cesty převážet napodobeniny korunovačních klenotů.

Karel IV. podle tradice uchovával korunovační klenoty Svaté říše římské ve svém venkovském sídle - na hradě Karlštejně - a každoročně je po Velikonocích nechával v Praze ukazovat věřícím. Krátce nato byly šperky vezeny zpět. A právě návrat klenotů z hlavního města na Karlštejn je i námětem Královského průvodu.

Také letos dobové oděvy oblékne řada zajímavých hostů. Císaře opět ztvární Vladimír Čech, jeho choť Elišku Pomořanskou herečka Debora Štolbová. Ve stylových kostýmech budou k vidění i desítky jezdců na koních a „dvořanů“ v povozech.

Průvod vyrazí v sobotu dopoledne z Pražského hradu Nerudovou ulicí na Kampu, kde císař promluví k lidu. Dále se stočí podél řeky do Radotína, kde budou až do večera připravena hudební a divadelní vystoupení. Poté bude pokračovat přes Černošice do Dobřichovic, kde program prvního dne završí na nádvoří zámku divadelní představení Noc na Karlštejně.

Vneděli se průvod nejprve zastaví v Letech, poté zamíří na košíkářské trhy v Řevnicích a odtud do Hlásné Třebaně. Odpoledne dorazí do Karlštejna, kde proběhnou rytířské hry a hodokvas.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!