Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kraj vrátil Federerovu sbírku

Česko

Kolekce obrazů za miliony dolarů opouští Ostravu, politici usilují o její záchranu

OSTRAVA Za přísného utajení odvezli z ostravské Galerie výtvarného umění všech jedenadvacet obrazů Federerovy sbírky. Obrazy nevyčíslitelné hodnoty vydal krajský úřad dědicům majitele sbírky Oskara Federera na základě soudního rozhodnutí.

Nyní se bude kraj snažit alespoň část sbírky koupit či pronajmout. Stejné snahy má i ředitel společnosti Vítkovice Holding Jan Světlík.

Získat jakékoli informace o možnostech návratu vzácných výtvarných děl do Ostravy je ale prakticky nemožné. „Omluvte mne, jsem nemocen,“ odmítal včera jakkoli komentovat současnou situaci právní zástupce rodiny Federerů Filip Marco. Právě on domlouval před několika týdny v Ostravě na krajském úřadě způsob předání obrazů. Co bude s obrazy dál, není jasné. „Nejsem zmocněn sdělovat jakékoli podrobnosti,“ říká Marco.

Krajský úřad již deklaroval, že by rád zakoupil či pronajal všechny čtyři obrazy od českých umělců zastoupených ve sbírce - díla Antonína Slavíčka, Joži Uprky, Václava Brožíka a Antonína Hudečka. K tomu by rád získal zpět i obrazy Červené domy od Maxe Pechsteina, Kytice od Lovise Corintha, Domy ve svahu od Antona Faistauera a obraz V zahradní restauraci od Maxe Liebermanna. Kraj zájem o tyto obrazy vysvětluje tím, že vhodně zapadnou do ostravských sbírek, mají vztah k regionu.

Ze seznamu všech jednadvaceti navrácených obrazů je celkem zřejmé, že jde ještě o relativně levnější kusy sbírky. Je těžké odhadnout, do jakých cenových hladin by se na aukcích výtvarných děl vyšplhaly obrazy tvůrců jako Ilja Repin nebo Edvard Munch.

Jakou má kraj šanci, že se s dědici Oskara Federera dohodne? O tom mluví náměstek pro kulturu moravskoslezského hejtmana Petr Adamec velmi opatrně. „Jednání s rodinou Federerových byla velmi vstřícná. Věřím, že navrácením sbírky naše spolupráce s dědici slavného průmyslníka nekončí.“ Prakticky o totéž - uchovat česká díla a další část sbírky pro Ostravu usiluje ředitel Vítkovic Jan Světlík. Oskar Federer byl Světlíkovým předchůdcem, železárny řídil v letech 1932 až 1939, poté musel utéct ze země před nacisty. Nástup Oskara Federera do funkce tehdejší český tisk v Ostravě velmi vítal. Šlo o prvního ředitele vítkovických železáren, který mluvil česky, vědělo se, že je významným sběratelem. Psalo se o něm jako o velkém příteli umění a muži světového rozhledu. Jan Světlík, rovněž sběratel výtvarných děl, by rád alespoň část Federerovy sbírky viděl v místech, kde byla původně. Totiž ve vítkovickém zámečku, který dříve obývali ředitelé železáren. Dnes je tato budova ve Vítkovicích uprostřed továrních hal v neradostném stavu, Světlík má v plánu ji zrekonstruovat. S vnukem Oskara Federera, kanadským bankéřem Andrew Federerem, se Světlík zatím bezúspěšně několikrát pokoušel setkat, aby se dohodli na dalším postupu.

Andrew Federer si o vydání obrazů požádal před pěti lety. Moravskoslezský kraj se marně snažil před soudy dokázat, že obrazy nepatřily přímo Federeovi, nýbrž vítkovickým železárnám. V takovém případě by totiž patrně Federerova rodina s nároky na navracení obrazů neuspěla. Všechny soudy včetně Nejvyššího však daly za pravdu Federerům. Jeden obraz musela Federerům vrátit rovněž i Východočeská galerie v Pardubicích.

„Navrácení děl vnímají radní Moravskoslezského kraje jako nápravu historicky způsobených majetkových křivd,“ uvedla mluvčí úřadu Barbara Odstrčilíková. Vedení kraje rovněž ve svém stanovisku zdůraznilo, že zakladatele sbírky Oskara Federera vnímá jako významnou postavu ostravského regionu. Ztráta obrazů samozřejmě mrzí ostravskou kulturní veřejnost. „Je to obrovská škoda. Ostravsko přišlo o díla světových autorů. Nic obdobného této sbírce již prakticky nelze získat,“ lituje galerista a městský radní Milan Weber. Podle něho mají odvezené obrazy hodnotu milionů amerických dolarů. „Velmi cenný je například obraz Edvarda Muncha. Díla tohoto autora se na světových aukcích prakticky nevyskytují,“ konstatuje Weber.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...