Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kraj začal čerpat peníze z úvěru

Česko

BRNO Jihomoravským školám, silničářům a dalším organizacím přišly první peníze z krajské půjčky u Evropské investiční banky. Kraj si tam ještě za minulé koalice ČSSD a ODS otevřel dvoumiliardový úvěr, zatím si vyžádal platbu prvních 128 milionů korun.

Z částky se bude platit třináct staveb, většinou dopravních. Figurují mezi nimi opravy silnic druhé a třetí třídy, například mezi Rajhradem a Židlochovicemi na Brněnsku, mezi Kunštátem a Zbraslavcem na Blanensku a mezi Tasovem a Lipovem na Hodonínsku či průtah Podivínem na Břeclavsku.

Úvěr má také pomoci mimo jiné financovat stavbu nové budovy pro střední zahradnickou školu v Rajhradě u Brna. Tento záměr za 80 milionů však patří k těm kontroverzním krajským investicím. Do nové budovy se má totiž odstěhovat zahradnická škola z Brna-Bohunic, která má prestiž v oboru i více než stoletou tradici. To kritizovali už před časem i lidovci, kteří nyní vyjednávají s ČSSD o společné koalici a nechali se již slyšet, že některé projekty financované z půjčky EIB je třeba přehodnotit.

Zřejmě ani to však bohunickou školu nezachrání. Podle předsedy jihomoravských lidovců Stanislava Juránka totiž již nelze měnit už jednou přijatá rozhodnutí. Případný nesouhlas lidovců tak může zastavit nebo pozdržet záměry naplánované k financování později.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: