Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Kraj zamítl větrníky u Dukovan

Česko

BRNO/PRAHA Jihomoravský kraj větrným elektrárnám na svém území nepřeje.

Krajští úředníci se rozhodli zablokovat projekt skupiny ČEZ, která chtěla postavit pět větrných elektráren u obce Rešice nedaleko jaderné elektrárny Dukovany.

Déle než dva roky trvající posuzování vlivu záměru na životní prostředí skončilo verdiktem „nesouhlasné stanovisko“.

Krajští úředníci větrníky zamítli hlavně kvůli negativnímu dopadu na ráz krajiny a zvýšení hlučnosti. Argument ČEZ, že krajinný ráz je již dávno narušen dukovanskou elektrárnou, nepřesvědčil.

Do ztracena vyzněl také návrh snížit počet větrníků na čtyři. Krajský úřad rovněž argumentoval odporem veřejnosti vůči větrníkům. „Dosud jsme evidovali 279 nesouhlasných vyjádření od občanů,“ uvedl kraj v textu rozhodnutí.

Úředníci dokonce investorovi připomněli, že záměr větrného parku Rešice je umístěn do ochranného pásma jaderné elektrárny Dukovany, a musel by tak žádat o výjimku ze stavební uzávěry.

Směr Rumunsko Jihomoravští radní mají pověst zarytých odpůrců větrné energie. V minulých letech zablokovali plánované větrné elektrárny u Vranovské Vsi a Stálek na Znojemsku, u Žeravic na Kyjovsku, u Rousínova na Vyškovsku a v okolí Klobouk, Násedlovic a Bošovic jižně od Brna.

Skupině ČEZ již s nepřejícím postojem úředníků dochází trpělivost. „Co se týče dalšího rozvoje, do konce tohoto roku nepředpokládáme zprovoznění nových větrných elektráren v České republice,“ uvedl mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Pozornost skupiny ČEZ se obrací do zahraničí. Skupina ČEZ nyní buduje v rumunské Dobrudži jeden z největších větrných parků v Evropě. Z plánovaných 240 větrných turbín je již 114 dokončeno, elektřinu vyrábí prvních 47 turbín. Termín dokončení stavby je přelom letošního a příštího roku. ČEZ také hledá příležitosti pro výstavbu větrníků v Polsku a nově i v Německu.

Německý těžební a energetický podnik MIBRAG, jehož vlastníky jsou české energetické skupiny ČEZ a EPH, založil dceřinou firmu, která by měla stavět solární a větrné elektrárny na plochách rekultivovaných po těžbě hnědého uhlí u Lipska. V první fázi zde vyroste trojice stožárů s turbínami o výkonu 6,9 megawattu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!