2. srpna 2012 10:41, aktualizováno  12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zaměstnání snů. Rathův muž bere 90 tisíc měsíčně za 10 dnů práce

Marek Semerád | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marek Semerád | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Krajský zastupitel Marek Semerád (ČSSD) musí skončit, žádá vedení středočeské ODS. Starosta Cerhenic u Kolína a podnikatel vede od roku 2008 zastoupení Středočeského kraje v Bruselu, za což už dostal 4 miliony korun a 56 tisíc eur. Jenže nikdo neví, co přesně dělá. Ani hejtmanka Moravčíková.

Zastoupení kraje by se mělo starat o propagaci, podporu cestovního ruchu a získávání informací o evropských fondech. Co z toho Semerád plní, ale není jasné. "Jednou měsíčně předkládá informace z Bruselu, kde však o jeho aktivitách není ani zmínka," uvedl krajský zastupitel ODS Tomáš Havlíček.

ČTĚTE TAKÉ:


Jisté ale je, že měsíčně Semerádovi od kraje na účtu přistane 90 tisíc korun, navíc jako podnikatel s krajem uzavřel mandátovou smlouvu vypověditelnou pouze dohodou. Podle ODS smluvní vztah připomíná švarcsystém. "Využívá veškeré zaměstnanecké výhody, má služební auto, notebook, telefon, služební byt v Bruselu a další náhrady, což je v rozporu se zákoníkem práce a zákonem o zaměstnanosti," tvrdí Havlíčekˇ.

Času má dost

Kromě práce v Bruselu pracuje Semerád jako krajský zastupitel, starostuje středočeskému městyse Cerhenice a do loňského roku podnikal, na práci v Bruselu mu tak podle vlastních slov zbývá deset dnů v měsíci, na čemž se s Rathem domluvil.

"Požadujeme od rady kraje okamžité ukončení smlouvy, zastavení proplácení faktur, prověření odvedené práce a vrácení peněz, za které pan Semerád nic neodpracoval," žádá Havlíček.

Skončí, slibuje kraj

Vedení kraje se Semerádem o ukončení smlouvy jedná. "Do 31.8. bude bude spolupráce s panem Semerádem ukončena," slibuje hejtmanka Středočeského kraje Zuzana Moravčíková. Jak je možné, že kraj v Bruselu reprezentuje zastupitel na základě mandátní smlouvy vysvětlit nedokázala.

Moravčíková navíc přiznala, že jako exradní a hejtmanka netuší, co přesně pro kraj Semerád udělal. "To se musíte zeptat pana Semeráda, dělaly se tam výstavy, jezdili tam studenti," řekla jen.

Semerád svou práci obhajuje. Nedávno řekl, že je v Bruselu poměrně často. "Ač je to pro mě neúnosné, protože mám rodinu a tak dále, ale prostě jsem do toho něco investoval a chci tu misi tam dokončit," dodal.

ogoOndřej Golis