17. srpna 2018 16:23, aktualizováno  20:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kraj zastavil výběrové řízení na stavbu psychiatrie v Pardubicích. Nevěří, že je férové

Martin Netolický. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Netolický. | foto: DominikBartak, Wikimedia.

Pardubice Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) požádal vedení společnosti Nemocnice Pardubického kraje, aby zastavilo výběrové řízení na výstavbu pavilonu psychiatrie v Pardubické nemocnici. Chce nové řízení. Důvodem je podezření na nekalé jednání při podávání nabídek. Projekt má stát přes 260 milionů korun. Kraj vyšle do nemocnice kontrolu postupu při výběrovém řízení, hejtman také informoval policii, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

Představenstvo společnosti Nemocnice Pardubického kraje dosud neobdrželo od valné hromady žádnou oficiální žádost. „Podle našich informací budou další kroky podniknuty zkraje příštího týdne. Nicméně vzhledem k trestnímu oznámení je rozhodnutí o zrušení zakázky jediným možným krokem,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí společnosti Kateřina Semrádová.

Netolický později v České televizi řekl, že dostal informace, jaká bude nejnižší nabídková cena, a kdo ji předloží. Když se podle něj při otvírání obálek potvrdily, obrátil se na policii.

„Pokud se toto ukázalo, že nejlevnější dodavatel skutečně tuto nabídkovou cenu předložil, tak je to první zvláštnost,“ řekl Netolický v České televizi.

„Druhá zvláštnost je, že pokud dostanu informaci, že nejlevnější nabídkou bude s vysokou pravděpodobností sdružení konkrétních firem, a pak toto sdružení skutečně nejlevnější je a potvrdí se to právě při otvírání obálek, tak je to minimálně nestandardní. A já se spíš domnívám, že skutečně mohlo jít o pletichy v hospodářské soutěži, respektive ve veřejné zakázce,“ dodal v ČT. Odmítl ale sdělit jména firem s odkazem na vyšetřování policie.

Hejtman také řekl, že požádal kontrolní oddělení o mimořádnou kontrolu v rámci nemocnic kraje a veřejných zakázek. „Už v tuto chvíli vidím, že nejlepším řešením pro tuto důležitou zdravotnickou investici je vypsání nové veřejné zakázky,“ uvedl Netolický. Vyjádření společnosti Nemocnice pardubického kraje se ČTK nepodařilo zjistit.

Společnost Nemocnice Pardubického kraje uvedla, že postupovala v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. „Protože jde o projekt za stovky milionů korun, z nichž část prostředků by měl pokrýt integrovaný regionální operační program, předkládala společnost projektovou dokumentaci ke kontrole na ministerstvo pro místní rozvoj. To ji zkontrolovalo a doporučilo tuto veřejnou zakázku vyhlásit,“ uvedla Semrádová.

Obálky s nabídkami se otvíraly ve čtvrtek 16. srpna v 11:00. Otevřená nadlimitní zakázka na stavbu nového pavilonu psychiatrie zatím ze strany nemocnice zrušena ani pozastavena nebyla.

Hejtmanství nechává prověřit, zda novou zakázku může příště vypsat přímo Pardubický kraj jako jediný akcionář nemocnic. V takovém případě by do kritérií soutěže byla začleněna kromě ceny také doba výstavby, aby nedošlo ke zpoždění a nebyla ohrožena evropská dotace.

Pardubický kraj v polovině loňského roku uspěl s žádostí o dotaci na vybudování nového moderního pavilonu psychiatrie v Pardubické nemocnici v hodnotě více než 260 milionů korun. Z Integrovaného regionálního operačního programu získá 220 milionů korun.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz